Gökçek'ten Kızılırmak açıklaması

Gökçek'ten Kızılırmak açıklaması.16881
  • Giriş : 28.05.2008 / 14:01:00

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''Ankaralı 21 gündür Kesikköprü'den gelen Kızılırmak suyunu içiyor. Kimse de bunun farkına varmadı. İshal vakaları da artmadı'' dedi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Basın merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kızılırmak'tan verilen suyunun son derece kaliteli ve sağlıklı bir su olduğunu söyledi.

Ankaralı'nın 21 gündür Kesikköprü'den gelen Kızılırmak suyunu içtiğini bildiren Gökçek, ''Kimse de bunun farkına varmadı. İshal vakaları da artmadı'' dedi.

Bu durumu önceden duyurmaları halinde, bazı sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin toplantılar düzenleyerek, ishal vakaları görüldüğü yönünde açıklamalarda bulunacağını öne süren Gökçek, ''Ankaralılara hayırlı olsun. Böyle bir yola başvurduğum için halktan özür diliyorum'' dedi.

''BİR BELEDİYE BAŞKANININ VATANDAŞA SAĞLIKSIZ SUYU VERMESİ İÇİN HAİN OLMASI LAZIM''

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankaralının Kesikköprü'den gelen Kızılırmak suyunu 21 gündür içtiğini belirterek, ''Bir belediye başkanının vatandaşa sağlıksız suyu vermesi için hain olması lazım'' dedi.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kesikköprü'den su getirme projesi ile 10 yılda tamamlanması öngörülen projeyi 1 yılda bitirme başarısı gösterildiğini ifade ederek, emeği geçen tüm çalışanı kutladı. Kesikköprü'den Ankara'ya 2 hattan su vererek Başkentin 20 yıllık su gereksinimini karşıladıklarını bildiren Gökçek, 3. hattın da önümüzdeki ay sonunda devreye gireceğini söyledi.

Çalışma kapsamında 384 kilometre boru döşendiğini ve 80 kilometrelik kaynak yapıldığını anlatan Gökçek, ''Bu yapılanlar müthiş çalışmalardır. Kısa sürede bitirilmesi de büyük başarıdır. Suyumuz olmasına rağmen yine de tasarrufa devam edilmesini istiyoruz. Suyumuzu boşa harcamayalım'' dedi.

-''HEPİMİZE AFİYET OLSUN''-

Kızılırmak suyunun ishal vakalarına yol açmadığını kaydeden Gökçek, Kızılırmak suyunun Ankara'da içme suyu olarak kullanılmasını özellikle 21 gün sonra açıkladığını ifade etti. Gökçek, ''Bazı sivil toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin suyun verilmesi konusunda toplantılar yaparak, çeşitli açıklamalarda bulunmayı planladıkları etkinlikleri bozduğum için çok mutluyum. Suyumuz çok kaliteli, lezzeti de fark edilmiyor. Hepimize afiyet olsun'' dedi.

Gökçek, Kesikköprü'den verilen suyun çeşitli noktalardan alınan analizlerinin yapıldığını ve herhangi bir sağlık sorunu yaratacak bir bulguya rastlanmadığını kaydetti.

Bu sabah Ankara'nın en büyük hastanelerinden birinin başhekimini arayarak ishal vakalarında geçen yıla oranla artış olup olmadığına ilişkin bilgi istediğini bildiren Gökçek, en ufak bir artış yaşanmadığını öğrendiklerini söyledi.

Kesikköprü'den verilen suyun sülfat oranının, hiçbir zaman sağlığı tehdit eder oranda olmadığını savunan Gökçek, ''Bu oran hiçbir zaman 250'yi geçmez. Suyu da harmanlayarak verdiğimiz için sülfat oranı çok aşağıda kalır. Lezzetinde de bir fark ortaya çıkmaz'' diye konuştu.

Vatandaşların sebze ve meyveleri çok iyi yıkamasını, gerekirse sirkeli sudan yararlanmasını rica ettiğini belirten Gökçek, bu durumun ishal vakalarını önlemede yarar sağlayacağını kaydetti. Gökçek, ilkbahar ve yaz aylarında ishal vakalarında artış yaşandığını söyledi.

Son günlerde bazı şehirlerde ishal vakalarının ortaya çıktığını hatırlatan Gökçek, ''O bölgelerde bizde araştırma yaptırdık. İshal vakalarının suyla ilgisinin olmadığını saptadık. Bu vakalara 'norovirüs' denilen bir virüs yol açmış. 24 ya da 48 saatte ortaya çıkan virüs elle temasla ya da gaita yoluyla bulaşarak, yayılabiliyor. Çok tehlikeli bir virüs değil. Ancak suyla ilgisi yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious