Gökhan, Kayseri'nin ilk gol kralı olacak

Gökhan, Kayseri'nin ilk gol kralı olacak.10375
  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Kayserispor'un golcü futbolcusu Gökhan, Vestel Manisaspor'a attığı 4 golün ardından 25 golle krallıktaki rakiplerinin bir adım önünde bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğer son hafta büyük bir sürpriz yaşanmazsa Kayserispor, Süper Lig tarihindeki ilk gol krallığını Gökhan ile elde edecek.
Şampiyonluktaki başa baş mücadelenin yanı sıra birbirleriyle UEFA mücadelesi veren takımlar Trabzonspor ve Kayserispor'un iki golcü futbolcusu arasında ligin son düzlüğünde gol krallığı mücadelesi de devam ediyor. Vestel Manisaspor'a 4 gol birden atarak gol sayısını 25'e çıkaran Kayserisporlu Gökhan, son haftaya girerken krallıktaki rakipleri Fatih Tekke ve Cenk İşler'e göre önemli bir avantaj yakalamış durumda. Çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa ve Fatih Tekke, Beşiktaş'a 4 gol birden atamazsa 2005 - 2006 Futbol sezonunun "Gol Kralı" Kayseri'den çıkacak. Lig tarihinde ise 6 kez ile en fazla gol krallığını elde eden futbolcu ünvanı, Türk futbolunun efsane ismi Metin Oktay'a ait. Galatasaray ise 13 kezle en çok "Gol Kralı" çıkaran takım. Krallıkta Metin Oktay'ı 5 kezle Tanju Çolak, 3'er kezle Cemil Turan, Aykut Kocaman ve Hakan Şükür izliyor. Ancak Tanju Çolak 5 kez yakaladığı "Gol Kral?" unvanına Samsunspor, Galatasaray ve Fenerbahçe gibi 3 ayrı kulüpte ulaşarak, krallık tarihinde ayrı bir rekorun da sahibi durumunda. Gol krallığı rekoru da 39 golle ile hala yine bu futbolcunun elinde. Krallık tarihinde dikkat çeken başka bir nokta ise yabancı futbolcuların şimdiye kadar sadece iki kez krallık koltuğunu oturması. Bunlardan biri çoğumuzun yakından tanıdığı Trabzonsporlu eski Gürcü futbolcu Şota Arveladze, diğeri ise Galatasaray forması ile krallığa ulaşan Yugoslak Tarık Hociç.

Galatasaray, 13 kezle en çok "Gol Kralı" çıkaran takım unvanını elinde bulunduruyor. Rekoru elinde bulunduran Galatasaray'da krallığa 6 kez Metin Oktay, 3 kez Hakan Şükür, 2 defa da Tanju Çolak ulaşmış durumda. Galatasaray'ın krallıklarında toplam 5 futbolcunun imzası bulunuyor. Diğer iki futbolcu ise Arif Erdem ve Tarık Hosic. Fenerbahçe ise 12 kez "Gol Kral?" çıkarmayı başarmış. Fenerbahçe'de krallığa 3'er kez Cemil Turan ve Aykut Kocaman olmak üzere toplam 7 ayrı futbolcu ulaşmış. Fenerbahçe en son Aykut Kocaman'la 1994 - 95 sezonunda gol kralı çıkarabilmiş. Beşiktaş, Trabzonspor, Bursaspor, Samsunspor, Ankaragücü ve Eskişehirspor futbolcuları ise şimdiye kadar 3'er kez ligin en çok gol atan futbolcusu olmayı başarmış. Adanaspor 2, Ankara Demirspor, Göztepe, Altay ve Sakaryaspor ve Konyaspor da birer kez "Gol Kralı" futbolcuyu kadrosunda bulundurdu. Bu sezon Gökhan Ünal'ın krallığı başka bir futbolcuya kaptırmaması durumunda listeye ilk kez Kayserispor da girecek.

Dikkat çeken başka bir nokta ise son üç sezondur şampiyon takımlardan gol kralının çıkmaması. Eğer bu sene Gökhan Ünal, gol kralı olursa bu 4 sezona çıkacak. En son 2001 - 2002 sezonunda Beşiktaşlı İlhan Mansız ve Galatasaraylı Arif Erdem 21'er golle krallığı paylaşırken, şampiyonluğu ise Galatasaray elde etmişti. Bu sene şampiyonluk mücadelesi veren Galatasaray ve Fenerbahçe'nin golcüleri krallık için oldukça uzakta bulunuyor. Son haftaya girilirken Fenerbahçe'de en fazla gol atan kişi 17 golle Marcio Norbe, Galatasaray'da ise 18 golle Necati Ateş. Fenerbahçe'nin şimdiye kadar attığı toplam 89 golün 56'sında 4 futbolcu öne çıkıyor. Bu 56 golün 17'sini Nobre, 15'ini Alex, 14'ünü Tuncay ve 10'unu ise Anelka ağlara göndermiş. Galatasaray'daki durum da Fenerbahçe'ye göre çok farklı değil. Galatasaray'da şimdiye kadar atılan toplam 79 golün 55'inde Necati (18), Ümit (16), İliç (11) ve Hakan (10) olmak üzere 4 futbolcunun ismi var. Şampiyonluk yarışına devam eden iki takımda gol dengeleri 4 futbolcu üzerinde dağılırken Kayserispor'un attığı toplam 59 golün neredeyse yarısı olan 25'ini Gökhan ağlara göndermiş. Trabzonspor'da ise gol atma görevi Fatih Tekke'nin üzerine yüklenmiş.Fatih takımın attığı 50 golün 22'sine ağlara göndermiş. En dikkat çekici olan ise Kayseri Erciyesspor'un golcüsü Cenk İşler'in gol grafiği. Cenk tek başına takımın attığı 36 golün 20'sine imza atmış. Kaleciyi saymazsak gireye kalan 9 futbolcunun attığı gol ise sadece 16'da kalmış.

Turkcell Super Lig'de olduğu gibi İkinci Lig A Kategorisi'nde de şampiyonluğu elde eden Bursaspor'un golcü futbolcuları gol krallığında oldukça uzakta bulunuyor. Son haftaya girilirken A Kategorisi'nde Altaylı Ufuk Ateş attığı 19 golle ilk sırada, Antalyasporlu Coşkun Birdal ise 17 golle ikinci sırada. Süper Lig'e çıkmayı garantileyen Bursaspor'da ise 11 golle en fazla gol atan Yunus Altun, krallıktan oldukça uzak görünüyor. Altay'ın son hafta öncesi attığı 53 golün 32'sinde ise Ufuk (19) ve Fazlı'nın (13) imzası bulunuyor. Antalya'nın atmış olduğu 66 golün 39'unda ise Coşkun (17), Hakan (11)ve Taner'in (11) imzası var. Sakaryaspor'u skora götüren ve 52 golün 28'ini atan iki isim ise Taner (16) ve Murat (12)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious