Gökhan Obama'ya RTÜK cezası!

Gökhan Obama'ya RTÜK cezası!.10709
  • Giriş : 06.05.2009 / 08:31:00

Yüzünü siyaha boyayıp ekrana çıkan ve ABD Başkanı Obama'ya seslenen spiker Gökhan Taşkın’a, ‘’Farklı renkteki insanları aşağıladığı’’ gerekçesiyle ceza geldi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Flash TV, ''Obama Gökhan'' nedeniyle RTÜK'ten uyarı cezası aldı. Yüzünü siyaha boyayıp ekrana çıkan ve ABD Başkanı Barack Obama'ya seslenen spiker Gökhan Taşkın ile Flash TV'ye, ''Farklı renkteki insanları aşağıladığı'' gerekçesiyle uyarı cezası verildi. RTÜK Başkanı Zahit Akman ise ''Mizah yapmış, cezaya gerek yok'' diyerek karara karşı çıktı.

ZAHİD AKMAN KARŞI ÇIKTI

Spikerin bu tavrı ile RTÜK yasasının ''İnsanların dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri nedenlerle hiçbir şekilde kınanmaması ve aşağılanmaması” ilkesinin ihlal edildiği öne sürüldü. Karara RTÜK üyesi İlhan Yerlikaya çekimser kaldı. RTÜK Başkanı Zahid Akman ile Mehmet Dadak ve Taha Yücel ise ''Cezaya gerek olmadığını'' belirterek karşı çıktı.

AKMAN ''MİZAH YAPTI''

RTÜK Başkanı Zahit Akman, cezaya karşı çıkarak muhalefet şerhi de yazdı ve '' Bu programda haberin sunucu tarafından yüzü siyaha boyanmış olarak sunulmasında amaç, ABD Başkanı'nın Türkiye ziyaretine dikkat çekmek olup; haber olaya mizah katılarak ekranlara getirilmiştir. Yayında, insanların dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefî inanç, din, mezhep ve benzeri nedenlerle kınanması ve aşağılanması söz konusu değildir'' dedi.

OBAMA GÖKHAN

Flash TV spikeri Gökhan Taşkın 6 Nisan gecesi, ekrana yüzünü siyaha boyayarak çıkmış ve aynı gün Türkiye'yi ziyaret eden ABD Başkanı Obama'ya seslenerek '' İsteyenin bir yüzü kara vermeyen zenci, ya da arap olsun. Yüzümü siyaha boyadım. İsteklerimiz var. Birincisi, bizim yıllardır anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getiren terör belası…. PKK ile mücadelede sizden işbirliği istiyoruz. Barzani ve Talabani'ye de talimat verin lütfen... 'İsteyenin bir yüzü kara, vermeyen Obama' olmasın...' demişti.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*