Göl kenarındaki kurban pazarının yerini değişti

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Büyükçekmece Gölü'nün kenarındaki bir alanı tahsis eden Tepececik Belde Belediyesi hatasından dönerek, kurban pazarı için yeni bir yer belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tepecik'te eski kurban pazarı olarak bilinen bölgede kurulan yeni pazar için hazırlıkların tamamlanma aşamasına geldiğini belirten Belediye Başkanı Rafet Yıldız, "Yanlış yaptık ama yanlışımızdan da dönüyoruz" dedi. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen kurban satıcıları ise gazete haberlerine tepki gösterdi. Yapılan haberler nedeniyle zorda kalanın kendileri olduğunu savunan kurban satıcılar, yüklü masraflar yaparak buraya yerleştiklerini, şemdi yeni pazara taşınma maliyetini nasıl karşılayacaklarını bilmediklerini söyledi. Büyükçekmece Gölü kenarında hazırlanan kurban pazarında satıcılar ve kurban almak isteyen vatandaşlar için gerekli hazırlıklar yapılmamışken, yeni pazarda tuvalet dahil olmak üzere gerekli bölümler bulunuyor.
Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların kurbanlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan Büyükçekmece Tepecikte bulunan hayvan pazarı, "göl suyunu kirlettiği ve sağlıksız ortam içerdiği" gerekçesiyle tartışma konusu oldu. Belde Belediyesi'nin pazarı, gölün hemen kenarına kurması İstanbul'un su ihtiyacının bir kısmını karşılayan Büyükçekmece Gölü'nü kirlettiği iddialarına neden oldu.

Kurban pazarında tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanması için hazırlık yapılmamış olması ve satıcıların barınma sorunu yaşamaları da dikkat çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Rafet Yıldız, belediye olarak hatalı olduklarını kabul ederek derhal pazarın eski yerine taşınması çalışmalarına başladıklarını söyledi. Kurban satış yerinin kesinlikle kurban kesim bölgesi olarak kullanılmadığını ve kullanılmayacağını söyleyen Yıldız, "Satış yeri olarak seçtiğimiz yer biraz yanlış oldu. Biz de bu yanlışın farkına vardık. Ben de Büyükşehir Belediye Başkanımızın açılışları nedeniyle beldede olamadığım için görevli arkadaşlarımız yanlış bir seçim yapmışlar. Ama bu yanlışın farkına vardık, bu yanlıştan dönüyoruz. Bütün imkanlarımızı seferber ettik, bu yanlışı düzelteceğiz. Bir kötü niyet yoktu. Şu anda da beldedeki inşaatları durdurarak işçileri yeni pazarın inşaasında kullanıyoruz" şeklinde konuştu.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nün (İSKİ) göl kenarı için "Kurban pazarı için olumsuz rapor "vermesini de değerlendiren Yıldız, "Arkadaşlar gelip ikaz etmişler. Ama biz orada yoktuk. Bu hususta da zaten idari soruşturma başlattık. Biz zaten belediye olarak İSKİ ile birlikte havzanın korumasını yapıyoruz. Biz vatandaşa kolaylık olsun diye orayı yakın olduğu için seçmiştik. Ama yanlışımızı düzeltiyoruz" ifadelerini kullandı.

Göl kenarındaki pazarda kurban satışı için bekleyen satıcılar ise haberlere ve belediyeye tepki gösterdi. Daha önce hazırlıklarını tamamlayarak bölgeye yerleştiklerini ve masraf yaptıklarını anlatan İbrahim Tütüncü, yeni pazara taşınmanın maliyetini kaldıramayacaklarını anlattı. Pazarcılar kendilerinin gölü kirlettikleri ve tuvalet ihtiyaçlarını göl kenarında karşıladıkları yönündeki haberlerin ise asılsız olduğunu söyledi.

Belde Belediye BaşkanıYıldız, açıklamasında yeni pazar için hazırlıkların tamamlanmak üzere olduğunu ve bu akşam saatlerinden itibaren taşınma işlemlerinin başlayacağını kaydetti. Pazarda herhangi bir olumsuzluk duru için de jandarma kuvvetleri hazır bekletildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious