Gölcük'te deprem şehitleri anıldı

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Gölcük ilçesinde, 7 yıl önce depremde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi. Programa az sayıda vatandaşın katılması dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Meydana gelen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin merkez üssü Gölcük ilçesiydi. Tam 7 yıl önce saat 03.02'de başlayan ve 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremde kayıp büyük oldu. Depremde 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi yaralandı. 285 bin konut, 40 binden fazla işyeri hasar gördü.

Depremde hayatını kaybedenler için her yıl Gölcük ilçesinde anma programları düzenleniyor. Her geçen yıl daha ilgisiz kalınan programa bu yıl birkaç vatandaş katıldı.

Gölcük sahilindeki programda bir konuşma yapan Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, her deprem yıldönümünde yanlış konular üzerinde durulduğunu söyledi. Özellikle medyayı eleştiren Ellibeş, "Depremden sonra bu yapıldı, bu yapılmadı" konularının tartışıldığını belirterek, "Asıl üstünde durmamız gereken konu, olası bir depreme hazır mıyız? Bu konuyu kimse konuşmuyor. İşin magazinsel boyutuna bakılıyor." dedi.

Konuşmalardan sonra sahilde kurulan deprem resim sergisi ve arama kurtarma malzemelerinin açılışı yapıldı. Depremden sonra çekilen resimlerden oluşan sergiyi gezen vatandaşlar 7 yıl öncesine bir kez daha gitti. O güne gidenlerden biri de Elçin Taş (24). 18 saat enkaz altında kaldıktan sonra kurtarılan Taş, o zor günleri geride bıraktığını söyledi. 58 yaşındaki Ömür Dilaver ise, yaşadıklarının artık kafasında bir anı olarak kaldığını söyledi.

Öte yandan, Gölcüklü balıkçılar da teknelerini kıyıya yanaştırarak üzerlerine "Şehitler Ölmez" yazısını astı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious