Goldaş davasında 'kovuşturma' düştü

Goldaş davasında 'kovuşturma' düştü.8514
  • Giriş : 04.06.2008 / 17:58:00

Fransız Bankası Societe Generale ve Goldaş şirketi arasındaki ihtilafa ilişkin soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı ''kovuşturmaya yer olmadığına'' karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı tarafından Societe Generale ve Goldaş Kıymetli Madenler Ticareti A.Ş arasındaki yaklaşık 11 ton işlenmemiş altın alımındaki ihtilafa ilişkin yapılan soruşturma tamamlandı.

Soruşturma evrakında Societe Generale'in, ''Goldaş yetkililerinin sözleşmeye göre emaneten verilen ve mülkiyeti kendilerine ait olan altınları şirket yetkililerin onayını almaksızın sattıkları ve uzun süreli ticari faaliyet sonucu oluşturdukları güvenle şirketi dolandırdıkları, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa ve Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanununa Muhalefet Ettikleri'' gerekçesiyle şikayette bulunduğu belirtildi.

Tarafların aralarında bulunan anlaşmaya aykırılıkların ortaya çıkması ve taraflardan birinin alacağını zamanında alamaması nedeniyle bir hukuki ihtilaf olduğu ifade edilen evrakta, dolandırıcılık suçunun yasal unsurlarının oluşmadığı kaydedildi.

İstanbul Altın Borsası'nın gönderdiği yazıda, yasaya aykırı işlem olmadığının bildirildiği ve Goldaş'ın, İstanbul Altın Borsası'na altını tescil ettirmesinin ardından ithal edilen altın üzerinde tek yetkili olduğunun belirtildiği evrakta, şikayetçinin ticaret yaptığı ülkenin mevzuatını bildiğinin kabul edildiği dile getirildi.

Evrakta, Goldaş'ın üzerine atılı suç unsurları bulunmadığı ifade edilerek, ''kamu adına bir kovuşturmaya yer olmadığı ve ceza anlamında bir takibat yapılamayacağı''na karar verildiği bildirildi. Kararda, şikayetçinin alacağının tahsili ve zararının giderilmesi için hukuk mahkemelerine dava açma hakkının bulunduğu hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious