Goldaş ile Fransız banka arasında kriz

Goldaş ile Fransız banka arasında kriz.8514
  • Giriş : 20.03.2008 / 22:04:00

Societe Generale tarafından Goldaş şirketine satılmak üzere verildiği belirtilen altınların bedelinin ödenmediği yönündeki iddiaya ilişkin başlatılan soruşturmayla ilglii Goldaş'tan açıklama geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Goldaş Kuyumculuk Üst Yöneticisi (CEO) Sedat Yalınkaya, Fransız bankası Societe Generale tarafından Goldaş şirketine satılmak üzere verildiği belirtilen altınların bedelinin ödenmediği yönündeki iddiaya ilişkin başlatılan soruşturma hakkında, ''Şu anda Fransız bankası Societe Generale ile şirketimiz arasında tamamen ticari bir ihtilaf söz konusudur'' dedi.

Yalınkaya, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı basın organlarında Goldaş ile ilgili ''asılsız suçlamaların'' yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Söz konusu Fransız bankası Societe Generale ile 5 seneden bu tarafa cari hesap usulünde çalışmaktayız. Şu anda Fransız bankası Societe Generale ile şirketimiz arasında tamamen ticari bir ihtilaf söz konusudur. Söz konusu ticari ihtilafın bu düzeye taşınmasını art niyetli bir hareket olarak görüyoruz.''

Goldaş'ın, Türkiye'nin altın ithalatının yüzde 60'ını gerçekleştiren ''büyük ve saygın'' bir kuruluş olduğunu bildiren Yalınkaya, ''Goldaş, bu şekilde yurt içi ve yurt dışından birçok banka ve şirketle ticari ilişkisini halen yürütmektedir. Bu süreçlerde zaman zaman ihtilaf olabilir, ancak ticari bir ihtilafın bu düzeye getirilmesi art niyeti ortaya koymaktadır'' ifadesini kullandı.

Yalınkaya, bu konuda gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında yasal haklarını kullanacaklarını belirterek, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

''Bunun için hazırlıklarımız süratle devam ediyor. Şu anda soruşturma yargı tarafından yürütülüyor. Soruşturma evresinde olayı öğrenmemizle birlikte yasal bir talep elimize ulaşmadan kendi isteğimizle her tür bilgi ve belgeyi yasal mercilere sunduk. Konunun aydınlanması için resmi mercilerin talebi halinde ayrıca istenecek her türlü belgeyi vermeye de hazırız.''

Öte yandan, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca konuya ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, Goldaş yetkililerinin bilgisine başvurulduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious