Goldaş'tan 'kayıp altın' açıklaması

Goldaş'tan 'kayıp altın' açıklaması  .8514
  • Giriş : 21.03.2008 / 14:51:00

Goldaş Kuyumculuk Sanayi İthalat İhracat A.Ş, Societe Generale'nin şikayet ettiği ihtilaflı miktarın, brüt 3.250 kilogram altına karşılık gelen 94 milyon dolar olduğunu duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Goldaş'tan Borsaya gönderilen yazıda, şirket hakkında basında asılsız suçlamalara dayalı haberlerin yer aldığı ifade edilerek, Türkiye'de olduğu gibi dünya piyasalarında da saygınlığı olan şirketin habere konu asılsız ve gerçek dışı suçlamalara muhatap olmasının büyük bir talihsizlik olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Şirketimizin yurt dışında ve yurt içinde bir çok banka ve şirket ile ticari ilişkisi olduğu gibi asılsız ve suiniyetli suçlamaların sahibi söz konusu Fransız bankası Societe Generale ile de 5 senedir süre gelen ticari ilişkisi bulunmaktadır. Fransız bankası Societe Generale ile şirketimiz arasındaki ticari ihtilafın bu düzeye taşınması tarafımızdan art niyetli bir hareket olarak değerlendirilmektedir. Söz konusu Fransız bankası; son aylarda yaşadığı ve kamuoyunca da yakından bilinen sıkıntılarının etkisiyle ve gündemini değiştirmek amacıyla ticari teamüllerle sonuçlandırılabilecek bir ticari ihtilafı, hiç alışılmadık ve etik olmayan bir yöntemle çözmeyi planlayarak, asılsız, gerçek dışı ve mesnetsiz suçlamalarla şirketimizi zor durumda bırakma amacı güden bir tutum içine girmiştir.

Söz konusu Fransız bankasının şirketimiz Goldaş Kuyumculuk Sanayi İthalat İhracat A.Ş hakkında şikayet konusu ettiği ticari ihtilaflı miktar 3.250 kilogram brüt altın olup değer olarak 94 milyon dolar seviyesindedir. Asılsız ve gerçek dışı suçlamalar konusunda şirketimizin yetkilisi tarafından ilgili savcılık makamına bizzat başvurularak gerekli açıklamalar da yapılmıştır.

Muhtelif haber portallarından bahsedildiği şekilde şirketimiz yetkilileri hakkında herhangi bir gözaltı ve tutuklama da söz konusu değildir.

Şirketimiz bu asılsız ve gerçek dışı suçlamalarla ilgili olarak gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında her türlü yasal yollara başvurma konusunda kararlı olup, bununla ilgili hazırlık çalışmalarını da başlatmıştır."

Bu arada, Goldaş Kuyumculuk Sanayi İthalat İhracat A.Ş hisselerinin sırası, şirketten gelen açıklamanın duyurulmuş olması nedeniyle 2. Seanstan itibaren yeniden işleme açıldı.

Bugün bazı yayın organlarında, Societe Generale'nin Goldaş'a yarım milyar dolar değerinde 15 ton altın verdiği, Goldaş'ın altın borsasında sattığı altını adı geçen bankaya ödemediği iddiaları yer almıştı.

Dün akşam saatlerinde Goldaş Kuyumculuk Üst Yöneticisi (CEO) Sedat Yalınkaya da yaptığı yazılı açıklamada, Societe Generale ile aralarında tamamen ticari bir ihtilaf söz konusu olduğunu, yargı aşamasında olan olayın aydınlanması için kendi istekleriyle her tür bilgi ve belgeyi yasal mercilere sunduklarını, resmi mercilerin talebi halinde ayrıca istenecek her türlü belgeyi vermeye de hazır olduklarını bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious