Gölpazarı kirazını don vurdu

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Kirazıyla ünlü Bilecik'in Gölpazarı ilçesinde yaşanan don yaklaşık 13 bin dekar meyve bahçesini vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilecik Valisi Musa Çolak, Gölpazarı Kaymakamı Yasemin Çetinkaya ve İl Tarım Müdürü Oğuz Osmanoğlu ile birlikte don olayı yaşanan bölgede incelemelerde bulundu.

Vali Çolak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerince don nedeniyle zarar gören bahçelerde incelemelerini sürdürdüğünü ve bu konuda rapor hazırlayacaklarını, zararı mal varlığının yüzde 40 üzerinde olanlara devletin yardım edeceğini söyledi. 2005 yılında 5 bin ton kiraz üretimi yaparak İlçenin ekonomisine önemli oranda girdi sağlayan Gölpazarı kirazının dünyaya marka olduğunu belirten Vali Çolak, şöyle konuştu:

"Gölpazarı çiftçimizin geçim kaynağı olan kirazı dünyaya ihracatı yapılmaktadır. Bu nedenle, bu doğal afet bizi üzmüştür. Çiftçilerimizin alın teri ve emekleri don nedeniyle meyve yetiştiriciliği yapan çiftçimiz büyük oranda zarar görmüştür. En büyük tesellimiz cana değil mala gelmiştir. Zararların tespiti konusunda çalışmalar devam ediyor. Hazırlanan raporları Tarım ve Köyişleri Bakanlığına göndereceğiz, devlet olarak ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. Vatandaşımız merak etmesin devletimiz çiftçimizin her zaman yanındadır."

Daha sonra KÖYDES projesi kapsamında yol genişletme çalışmalarının yapıldığı köylerde incelemelerde bulunan Vali Çolak, yetkililerden bilgi alarak, çalışan işçilere şeker verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious