Gönlünüzdeki kişi cumhurbaşkanı olacak

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, "Cumhurbaşkanı kim olacak ?" diye soran partililere "Hiç merak etmeyin gönlünüzdeki kişi Cumhurbaşkanı olacak." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin Kahramanmaraş Necip Fazil Kısakürek Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki toplantısında konuşan Şener, "2007 yılında seçimler var. Seçimler var deyince hemen soruyorsunuz. Cumhurbaşkanı kim olacak Hiç merak etmeyin gönlünümüzdeki kişi olacak. Ama arkasından ikinci bir seçim daha var tabiki. Birinici Cumhurbaşkanlığı ikincisi milletvekili seçimi. Bu seçimde herkes bu toplumun hakkını iyi yönetsinler diye oy kullanmak için kuyruğa girecek." ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KTSO) düzenlenen toplantıya da katılan Şener, iş dünyası açısından rekabetin artık küreselleştiğini, herkesin küresel rekabetin baskısı altında olduğunu aktardı.

Şener, ''Rekabette korkunç bir yarış var. Böyle bir dünyada ancak güçlü olanlar, dinamik duranlar ayakta kalabilir. Ayakta kalmasını beceremeyenin, hatta güçlenmesini bilemeyenin yaşama şansı yoktur. Dünyayı fırıl fırıl takip etmek lazım. "dedi.

Bakan Şener, iş adamının da küreselleşmeyi takip etmesi gerektiğini vurgulayarak geleneksel sektörlere insanların harcadığı paranın azaldığını aktardı.

Türkiye'nin 2002'de 3 milyar dolar olan komşularıyla ticaretinin, 2006'da 16 milyar dolara çıktığına işaret eden Şener, bunun yeterli olmadığını vurgularken, ''Türkiye'de ticaret hacmi artmaya başladı. Bu niye önemli? Dünyanın ülkelerinin büyüklüğü küçüklüğü, o ülkedeki firmaların müşteri pazarının büyüklüğü ile küçüklüğü ile bağlantılıdır.'' şeklinde konuştu.

Abdüllatif Şener, dünyanın toplam ihracatının da 2005'te 9 trilyon dolar olduğunu, İKÖ üyesi 57 ülkenin toplam ihracatının ise 770 milyar dolar olduğunu ve bunu yarısının petrol ve doğalgaz olduğuna işaret etti.

Kendisine notlar sunulduğunu aktaran Şener, "Bana notlar veriliyor, sayın milletvekillerimize notlar veriliyor. Ne kadar üzüldüğümü bilemezsiniz. Halbuki iş talebinin notu böyle olmaz. 'Ben şuradan mezunum, mesleğim budur, vasıflarıma uygun iş talep ediyorum' demek lazım. Adama iş icat ettiğin zaman faydalı bir şey yapmış olmazsın. Bir adamı kurtarırsın bir ülkeyi batırırsın, ama şi en iyi yapacak adamı yerleştirirsen hem o hem de ülke kazanır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious