Gönül: 'Asacaksanız, beni asın!'

Gönül: 'Asacaksanız, beni asın!'.9986
  • Giriş : 17.11.2008 / 16:44:00

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Brüksel'de mübadeleyle ilgili yaptığı konuşmada kimsenin bir dahli olmadığını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Brüksel'de mübadeleyle ilgili yaptığı konuşmada kimsenin bir dahli olmadığını ifade ederek, ''Yani asacaksanız beni asacaksınız. Ne yapacaksanız bana yapacaksınız'' dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Savunma Bakanlığı ile Savunma Sanayi Müsteşarlığının 2009 yılı bütçeleri kabul edildi.

Milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtlayan Gönül, mübadeleye ilişkin sözleriyle ilgili açıklamada bulundu. Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) savunma bakanları toplantısına katıldığını, Türkiye Büyükelçiliğindeki Atatürk'ü anma töreninde bir konuşma yaptığını anlatan Gönül, bir devlet kurulurken, iki hususun önem taşıdığını, bunlardan birinin ''milletin teşekkülü ve ihyası'' diğerinin de ''ekonominin ihyası'' olduğunu söyledi. Gönül, şöyle konuştu:

''Atatürk'ün bu manada ne kadar dirayetle hareket ettiğini anlatmak üzere, İzmir Kongresini, kapitülasyonların kaldırılmasıyla kazandığımız ekonomik hususu anlattım. Sonra da Osmanlı'nın dayandığı milletler sistemini, Osmanlı bir imparatorluktu veya cihan devletiydi, milletler sistemi değişik ıslahatlar yapılmasına rağmen toparlanamadı. Neden? Çünkü Fransız ihtilalinin getirdiği milliyetçilik hareketleri vardı. Atatürk'ün yaptığı Cumhuriyeti kurmak ve bunun yanında 'nation bulding' olarak gerekli tedbirleri almaktı. 'Mübadelede bunlardan biridir' diye söyledik.

Şimdi mübadele, belki bugünün çok gerisinde kalmış ama yapılan ve şükranla bahsedilen iyilikler söylenirken, 'Şu mahsurlu tarafları da oldu' demek bana düşmez. Ama bilinmesi gereken, bu ülkede biz kimseyi zorla dışarı göndermedik. Nasıl oldu? Daha Cumhuriyet kurulmadan, 30-31 Ocak 1923'de Yunanlılarla mübadele anlaşması yapıldı. Bu, Cemiyeti Akvam'ın nezareti altında yürütüldü. 4 Yunanlı, 4 Türk, 3 de Cemiyeti Akvam temsilcisi vardı. Tahminlere göre, '1,5 milyon biz gönderdik. 500 bin de biz aldık.' Elbette üzüntüler oldu, başka şeyler oldu ama bir vakayı tespitten ibarettir bu. Yoksa kimsenin zorla bir yere götürüleceği yoktur. Nitekim yanlış aktarılınca, oradaki arkadaşlar anlayamadı bunu, belki de başka kasıtları vardı.''

-''AZINLIKLAR ZENGİNLİĞİMİZDİR''-

Brüksel dönüşü İstanbul'da havaalanında bir basın toplantısı yaparak konuya açıklama getirdiğini anlatan Gönül, şöyle konuştu:

''(Tarihteki bir olayın anlatılmasından ibarettir. Bugünle ilgisi yoktur) dedim. Osmanlı'da azınlık yoktu, milletler vardı. Milli devlete geçince, azınlıklar oldu ve bunlar, anlaşmalarla oldu. O, o günde kalan bir olaydır. Ve azınlıklar, bugün zenginliğimizdir. Elbette vergilerini veriyorlar, askere gidiyorlar, ihracatımızda önemli yardımları var. Kaldı ki böyle olmasa bile, hiçbir iş yapmasalar bile, bu insanların ülkede yaşamaya hakları var. Yani 'Biz müsamaha ediyoruz da burada yaşıyorlar' değildir, hakları var. Bu ülke üzerinde hakları var, bu haklarının gereğini biz onlardan istiyoruz, onlar da bizlerden istiyorlar. Sözlerimi şöyle tamamladım: AB üyesi olmaya çalıştığımız bir zamanda, yabancı sermayeyi cezbetmeye çalıştığımız bir zamanda, bunları bugünün olayı gibi anlatmak fevkalade yanlıştır.''

Gönül, açıklamalarının yanlış aktarıldığını belirterek, şunları kaydetti:

''Mağdurlar için üzüntüden başka diyeceğimiz bir şey yoktur. Konu, bugünün konusu değildir. Konu, 10 Ocak'ta Atatürk'ün bir milleti meydana getirirken, öngörülerinin bir şükran duygusu olarak ifadesinden ibarettir. Brüksel'de yaptığım konuşmamda bakanlığımızın hiçbir katkısı yoktur, tamamen benim tarafımdan yapılmıştır. Hükümetimizin hiçbir görüşü yoktur. Yani asacaksanız, beni asacaksınız. Ne yapacaksanız, bana yapacaksınız. Yoksa kimsenin bir dahli yoktur.''

-PARALI ASKERLİK-

Bedelli askerlikle ilgili sorulara kendisinin ''Gündemimizde yok'', Genelkurmay Başkanlığının da ''Bugün için mümkün değildir'' diye yanıt verdiğini anımsatan Gönül, paralı askerlik için yeni kanun çıkarmaya ihtiyaç olmadığını söyledi. Mevcut kanunda, ''Genelkurmayın ihtiyaç fazlası bildirmesi halinde, paralı askerliğin tatbikata konulacağına'' yer verildiğini belirten Gönül, bu nedenle ''Gündemimizde yok'' diye açıklama yaptığını kaydetti. Gönül, ''Çünkü Genelkurmay, bize 'İhtiyaç fazlası var' diye bildirmiyor. Genelkurmay da 'mümkün değil' diyor. İhtiyaç fazlası yok. Çünkü 2003 yılında askerlik süreleri kısalttı. Bu asker mevcudumuzun yüzde 17 azalması manasına geldi. Şimdi Türkiye'nin içinde bulunduğu stratejik ortamı v.s hesaba katarsanız, bugün için Genelkurmay'dan böyle bir teklifin gelmesini biz de beklemiyoruz'' diye konuştu.

-GİZLİ HABERLEŞME-

Gönül, ''TSK'da haberleşmede gizlilik sağlanabiliyor mu?'' sorusuna da ''Haberleşmede gizlilik kesin sağlanabiliyor. özeleştirmeyle haberleşme hatlarının özel şirkete verilmesinden önce, askerimiz tedbirini almıştı. Hem özel hatlar hem kriptolu haberleşme vasıtasıyla en ileri seviyede gizlilik sağlanmaktadır'' yanıtını verdi.

-''TAVRIM, TARZIM BELLİ''-

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin'in, kendisine, ''Bir dindar Cumhurbaşkanı seçiliyor. Ondan önceki cumhurbaşkanları dindar değil miydi? Atatürk'ten başlayarak, hepsi dindardı. Burada amaç, dinci cumhurbaşkanıysa, ona bir şey söylemiyorum''şeklindeki sözlerine yanıt verirken de Gönül, ''Dindar Cumhurbaşkanı'' ifadesinin kendisine ait olmadığını söyledi.

Gönül, sadece bakanların olduğu bir yerde yapılan konuşmaların çarpıtılarak dışarıya sızdırıldığını ifade ederek, ''Sağolun. Arkadaşlarımız, bana iltifat ettiler. Herhalde bu iltifatı uygun görmeyen birisinin, beni yıpratmak için söylediği bir söz olsa diye düşünüyorum'' dedi.

Kamudaki hizmetinin 48 yılı geçtiğini, hep vitrinde olduğunu belirten Gönül, ''Tavrım, tarzım belli'' diye konuştu.

-EGE'DEKİ DURUM-

Gönül, Türkiye'nin, Ege'deki tutum ve davranışlarında hiçbir değişiklik olmadığını belirtti.

Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığı sorununda yeni gelişmeler olduğunu ifade eden Gönül, ''Basına yansıdığı gibi Meis adası güneyinde bugünlerde bir anlaşmazlık var. 1 fırkateynimiz şuan görevi başındadır'' dedi.

Kıbrıs görüşmelerinin en önemli hususlarından birinin ''garantörlük'' olduğunu belirten Gönül, Türk askerinin adada kalmaya devam edeceğini söyledi.

Anti personel mayınları ihalesinin, ''Bu ihalenin, askerle ve Milli Savunma Bakanlığı bütçesiyle yapılmasının mümkün olmadığının anlaşılması üzerine, Maliye Bakanlığına verildiğini'' anlatan Gönül, NATO standartlarında bir mayın imha fabrikasının hizmete girdiğini belirtti.

Gönül, 2009 yılı bütçesinde döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı gerekli planlamanın yapıldığını, kurdaki yükselmeye rağmen ek bütçeye ihtiyaç olmayacağını bildirdi.

Gönül, Savunma Sanayii Destekleme Fonunun dış denetimine ilişkin yasal düzenleme yapacaklarını belirtti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı binasının bulunmadığını, geçen yıl bina yapımı için bütçeye kaynak konulduğunu, ancak binanın yapılamadığını anlatan Gönül, bütçesindeki düşüşün bundan kaynaklandığını söyledi.

Gönül, helikopter, uçak, tank projelerindeki gelinen noktanın, Türkiye'nin silah sanayinde ulaştığı gelişmeyi gösterdiğini belirtti.

-IRAK'TA HAVA SAHASININ DEVRİ-

Gönül, ABD ile istihbarat paylaşımına ilişkin soruyu yanıtlarken de eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'den sonrası, Türkiye'nin 5 Kasım'a kadar sınır ötesi harekat için dayanağının ''sıcak takip'' olduğunu söyledi. Gönül, ''Şimdi hiçbir konuda ABD'den izin almaya ihtiyacımız yoktur. Hele hele operasyonlarda hiç ihtiyacımız yoktur. Ancak başka bir ülkeye giriyorsanız, hava sahası kimin kontrolündeyse elbette mutabakata ihtiyacınız var. 5 Kasım'da yapılan budur. Çünkü Irak'ın hava sahasından ABD sorumludur. Şimdi gündemde olan anlaşmaya göre de bu hava sahasının sorumluluğunun devri, tamamen terkten önceki bir tarihe alınmıştır'' diye konuştu.

Gönül, subay-astsubay özlük haklarına ilişkin düzenlemelerin hep gündemlerinde olduğunu, elden geldiği kadar bir şeyler yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Komisyonda, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğünün bütçelerinin görüşülmesine başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*