''Gönül Bahçesinde Mevlana'' Japonca'da

''Gönül Bahçesinde Mevlana'' Japonca'da.10154
  • Giriş : 10.07.2008 / 14:43:00

Araştırmacı-yazar Melahat Ürkmez'in yazdığı ''Gönül Bahçesinde Mevlana'' adlı kitap, Japonca'ya çevrilerek yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Melahat Ürkmez, Konya Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, Mevlana'ya en çok ilgi duyan milletlerin başında Japonların geldiğini söyledi.

Buna karşın Mevlana hakkında Japonca'ya çevrilmiş kitap sayısının çok az olduğunu ifade eden Ürkmez, "Bu kitap, Hz. Mevlana'nın eserleri haricinde Japonca'ya çevrilen ikinci kitap. Amacımız, Mevlana'yı Japonlara daha iyi tanıtmaktı. Bu amaçla daha önce yazdığım ve basılan Gönül Bahçesinde Mevlana isimli romanım, Japonca'ya çevrilerek geçtiğimiz ay Hollanda Türkevi tarafından yayımlandı" dedi.

Ürkmez, romanın bir iş gezisi için İstanbul'a gelen kitabın kahramanı Tadadoşi Takahashi'nin Konya'da Mevlana'yı anma törenlerine katılmasıyla başladığını söyledi.

Ürkmez, "Kahramanımız daha sonra Mevlana'dan etkileniyor ve Mevlana'yı daha yakından tanımak için onu ve eserlerini araştırıyor. Ülkesine döndüğünde de Tokyo Camisi'nin imamı ve Mevlana aşığı Yahya Şerif ile tanışıyor. İmam, Tadadoşi'ye ikinci bir rehber olmuştur artık. Roman bu şekilde devam ediyor" diye konuştu.

Ürkmez, eserin sadece bir roman değil bir roman akıcılığında Mevlana'yı kolay ve etraflı bir çerçevede tanıma imkanı verecek, büyük düşünürü keşfetme hazzını da tattıracak bir kitap olduğuna inandığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*