Gönüller Kur'an ziyafetiyle coştu

Gönüller Kur'an ziyafetiyle coştu.19365
  • Giriş : 29.11.2016 / 12:44:00

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) NRW Köln Bölge Birliği "Kur'an Sedası" adı altında düzenlediği Kur'an-ı Kerim ziyafeti programında gönülleri coşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siegburg Rhein-Sieg Halle’de düzenlenen „Kur’an Sedası“ programı yoğun katılım ile gerçekleşti. Salonu dolduran yaşlı, genç, çocuk ve kadınlar, dünya birincileri kurra hafızların okudukları Kur’an-ı Kerim tilavetleri ve ilahilerle adete huzur buldular.

Programa, Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin, DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek, DİTİB NRW Köln Bölge Birliği Başkanı İrfan Saral, NRW DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Ersin Özcan’ın yanı sıra bölge DİTİB eyalet, kadın, gençlik ve derneklerin yöneticileri, din görevlileri, cemaati ile çok sayıda davetli iştirak etti.

Köln bölgesi din görevlileri Burak Mercan ve Mesut Ay’ın sunumu ile gerçekleşen program, Alfter-Witterschlick DİTİB Çocuk Semazen gurubunun sema gösterisi ve Kur’an-ı Kerim’i Türkçe mealiyle brlikte ezberleyen Ditzingen DİTİB Camii öğrencisi Hafız Atakan Türker’in Kur’an tileviyle başladı.

DİTİB NRW Köln Bölge Birliği Başkanı İrfan Saral’ın selamlama konuşmasının ardından Köln Din Hizmetleri Ataşesi Ahmet Dilek, “Kur'an Sevdası‘na küçük adımlarınız ile katıldığınız bu program, aslında büyük bir hizmete destek olduğunuzu göstermektedir. Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum“ dedi.

Kur’an-ı Kerim samimiyeti ve ihlası öğütler

Kur‘an-ı Kerim‘in, Müslümanlar için çok büyük öneme sahip olduğunu söyleyen DİTİB Genel Başkanı Prof. Dr. Nevzat Aşıkoğlu, “Kur’an-ı Kerim mucizevi özelliklere sahip bir kitaptır. Cenab-ı Allah “Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler onu, hakkını gözeterek okurlar” diye buyuruyorlar. Bugün burada Kur'an ziyafetini birlikte tadacağız. İslam esas itibariyle dört temel esas üzerine inşa edilmiştir  İnanç, ibadet, ahlak, muamelat. Bunlar birbirini tamamlayan unsurlardır. İnanç olmadan ibadetin, ahlakının  ve muamelatın hiç bir değeri olmaz. Ama hepsini birbirine bağlayan bir başka unsur da ihlas ve samimiyettir. İhlas olmadan Allah'a bağlılığın bir anlamı yoktur, ihlas olmadan ibadetin de bir anlamı yoktur. Muamelat, insanlar arası ilişkiler, şayet menfaate dayalı olur ise onunda bir anlamı yoktur. İşte Kur’an-ı Kerim baştan sona samimiyeti ve ihlası öğütler. Bu kitapta Yüce Rabbimizin muhatabı insanlardır. İnsana değer vermiş ve ona seslenmiştir. Kur’an’a inanarak Allah’ın sözlerine kulak verenler Allah’ın samimi kullarıdır. O’nu okumak ve dinlemek başlı başına bir ibadettir. Peygamber Efendimiz de "Sizin en hayırlınız Kur'an-ı Kerim-i öğrenen ve öğretendir" buyuruyor. Rabbim bizleri Kur‘an-ı Kerim‘i okuyan, onu anlayan, onun hükümleriyle amel eden ve başkalarına da onun emirlerini anlatanlardan eylesin. Programın düzenlenmesinde DİTİB bünyesinde bölge birliğine, kadın birliğine, gençlik birliğine, dernek yöneticilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum“ dedi.

Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin’da yaptığı konuşmasında, “Bilindiği üzere son 15 yıldır güzel dinimizin karalaması yönünden oluşturulan kamuoyu Müslüman kesine yönelik olumsuz düşüncelere yol açıyor. Bundan bütün Müslümanlar etkileniyor. Medeniyetin beşiği Avrupa‘da, batı dünyası ve dünya coğrafyasında yaşayan Müslümanları ve Türkleri, bizi de etkilemeye başladı. DİTİB’e yönelikte haksız ithamlar yapılıyor, aslında bunları hak etmiyoruz. Çok güzel etkinlikler yapıyoruz. 55 yıldır burada uyum içerisinde yaşıyoruz. Kadın kollarımız ve gençlik kollarımızla hizmetlerimizi ön plana çıkarmalıyız. Var ise gönül kırıklarında tamir etmeliyiz. Bu toplantıların yaşadığımız ülkeye ve bizlere birlik ve beraberlik getirmesini diliyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum“ dedi.

Konuşmaların ardından Kur’an sedası programında dünyaca ünlü hafızlar tarafından Kur’an-ı Kerim ziyafeti verildi. 2015 Dünya birincisi Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer, 2010 Dünya birincisi Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Ali Tel, Düren DİTİB Fatih Camii öğrencisi 2016 Köln bölge Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma birincisi Nurullah Yeter, 2016 Dünya birincisi İstanbul Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Erhan Mete, 1988 ve 1990 Dünya birincisi Köln’den Remzi Er, 2009 Dünya Birincisi İstanbul Fatih Camii İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’nun yaklaşık üç saat süren Kur'an-ı Kerim ziyafeti dinleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Program, Köln-Chorweiler DİTİB Camii Din Görevlisi Halim Algan’ın yaptığı dua ile sona erdi. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*