Gönüllü 54 doktor 6 köyde 1200 kişiyi muayene etti

Gönüllü 54 doktor 6 köyde 1200 kişiyi muayene etti.55217
  • Giriş : 26.02.2008 / 09:00:00

Gönüllü 54 doktor Mardin’deki 6 köyü tek tek gezerek 2 günde 1200 kişiyi muayene etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Köylerine doktor geldiğini öğrenen çoluk çocuk, genç yaşlı muayene olmak için uzun kuyruklar oluşturdu.İstanbul Sağlık ve Eğitim Derneği ve Sağlık Mensupları Derneği'ne mensup 54 uzman doktor hafta sonu Mardin'in Kızıltepe İlçesi'ne gitti. Aile hekimi, kardiyolog, mikrobiyoloji uzmanı, göz doktoru, diş hekimi, çocuk doktoru ve enfeksiyon uzmanı doktorlar köy okullarını mini bir hastaneye dönüştürerek, iki gün boyunca bin 200 kişiyi muayene etti. Bu arada 60 çocuğu da sünnet eden doktorlar yanlarında getirdikleri ilaçları da vatandaşlara dağıttı.

İLAÇLARI DAĞITTILAR

Farklı gruplara ayrılan uzman doktorlar, köylerin okullarında adeta mini bir hastane oluşturdu. Doktorlar beraberlerinde getirdikleri ilaçları da tek tek hastalara dağıttı. Köylerine doktor geldiğini öğrenen vatandaşlar okul önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

Dahiliye uzmanı Dr. Lütfi Öztürk muayene sırasında çok ciddi bronjiti olan çocuklarla ya da yüksek tansiyonu olup bunu bilmeyen hastalarla karşılaştıklarını söyledi. Öztürk, "Daha önce hiç doktor yüzü görmemiş gençlerle karşılaştığımızda çok duygulandık. Bu coğrafya hep ihmal edilmiş. Ön yargılar kırılıp daha güçlü diyalog köprüleri kurulmalı" diye konuştu.

GELEN GİTMEK İSTİYOR

Yalım Belde Belediye Başkanı Abdulhakim Adam ise gelen doktor ve öğretmenlerin durmamasından yakındı. Adam, şöyle devam etti: "5 bin nüfusumuz var. doktor ve öğretmenler iki üç sene sonra gitmek istiyor. Bir ayda uzman doktorlar ilçe genelinde 20 bin köylümüzü tedavi etti. Allah onlardan razı olsun." Hastalanan çocuğunu alıp muayene için getiren işsiz Mehmet Köse de, "Beldemizde doğru düzgün doktor yok. Bize doktor göndersinler hiçbir sorunumuz kalmaz. Devlet büyüklerimiz bizi buralarda unutmasınlar" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious