Gönüllü: Belediyeler işini iyi yapmalı

Gönüllü: Belediyeler işini iyi yapmalı.16219
  • Giriş : 08.07.2009 / 15:53:00

Prof. Dr. Talha Gönüllü, “Geri dönüşüm ve ambalaj atıkları konusunda belediyeler görevlerini tam yapmalı. Yarım yamalak ve göstermelik iş yapılmamalı” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Marmara Belediyeler Birliği'nin (MBB) çevre konusundaki etkinlikleri devam ediyor. MBB Çevre Yönetim Merkezi tarafından düzenlenen, “Ambalaj atıklarının Geri Dönüşüme Kazandırılmasında Belediyelere Düşen Görevler” konusunun işlendiği konferansa konuşmacı olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talha Gönüllü katıldı. Konferansa, belediyeleri çevre birimleri ve üniversitelerin çevre mühendisliği bölümü öğrencileri büyük ilgi gösterdi.

“BELEDİYELER TİTİZ VE DUYARLI OLMALI”

Geri Dönüşüm konusunda belediyelere çok büyük görevler düştüğünü belirterek sözlerine başlayan Prof Dr. Talha Gönüllü, “Özellikle ambalaj atıkları konusunda belediyelerimiz çok titiz ve duyarlı olmalı. Belediyeler görevlerini tam yapmalı ve yarım yamalak ödevlerini yapmaya çalışan çocuklar gibi iş yapmamalı. Geri dönüşüm konularına ve özellikle ambalaj atıkları konusuna, özel bir yönetim planı hazırlayarak yaklaşılmalı. Bu planı hazırladıktan sonra da uygulamaya koymalı” diye konuştu.

“BELEDİYELER TOPLUMU BİLGİLENDİRMELİ”

Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Talha Gönüllü, konuşmasının devamında, “Belediyelerin ayrıştırma tesisleri kurması gerekiyor. Kurma durumları yoksa da, en azından kurulmuş olanlardan yeteri kadar istifade etmeleri gerekiyor. Ayrıca belediyelerimiz bu konuda toplumumuzu teknik ve ekonomik yönden bilgilendirmeli. Bilgilendirme çalışmaları da, geri dönüşüm çalışmaları da süreklilik arz etmeli. Göstermelik bazı icraatlar yapıp, çalışmalara ara verilmemeli. Komşu belediyelerle de ortak projeler geliştirilmeli” dedi.

Belediyelerdeki geri dönüşüm ekiplerinin, çevre mühendisi, sosyolog ve ekonomistler tarafından oluşturulması gerektiğini belirterek sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Gönüllü, yerel yöneticilerin, çevre ve geri dönüşüm konusuna yeterli hassasiyeti göstereceklerine inandığını belirterek sözlerini tamamladı.

“AMBALAJ ATIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRILMALI”

Program dâhilinde konuşma yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar'sa, Birliğin çalışmaları hakkında bilgi verirken çevre konusunda yapılan bazı etkinliklerde çok teknik bir dil kullanıldığını ve anlaşılırlıktan uzaklaşıldığını; özellikle halka yönelik konuşmalarda, sade ve anlaşılabilir bir Türkçe ile anlatım yapılması gerektiğini ifade etti. Aynur Acar, konuşmasının devamında, “Belediyelerin çevre ile ilgili ne başarılı ne de başarısız çalışmaları, ilgili kurumlarca doğru denetlenmiyor. Toplayıcılar, kar getirecek düşüncesiyle sadece kâğıt topluyor. Oysaki pet şişe, plastik ve alüminyum ambalaj atıkları, cebimizdeki telefondan bile daha değerli. Belediyeler çevre deyince, yüzeysel görüntüye yatırım yapıyorlar. Alt yapının öneminin farkına varmaları sağlanmalı. Geri dönüşümde pilot bölgelere sıkışıp kalmış durumdalar ve genişlemeye cesaret edemiyorlar. Geri dönüşüm önemsenmeli. Ambalaj atıklarını, depozito sistemiyle ülke ekonomisine kazandırmak ve bomba gibi patlayan çöp dağlarını azaltmak için, çöpün kesinlikle kaynağında ayrıştırılması lazım. Ambalaj atıklarını toplamakla yükümlü yetkilendirilmiş kuruluşun kadrosunun genişletilmesi ve tüm Türkiye'ye yayılması gerekiyor. Veya yeni yetkilendirilmiş kuruluşlar tayin edilmesi gerekiyor. Ayrıca 'Geri Dönüşüm ve Kaynağında Ayrıştırma' konusunda üst düzey bir yetkilinin Cumhurbaşkanı'nın veya Başbakan'ın seferberlik başlatması ve öncü olması şart. Belki o zaman hem Belediyelerimizin işlerini kolaylaştırmış oluruz, hem de vatandaşların örnek almasını sağlarız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*