Gönüllü dişçiler Türkiye'yi dolaşıyor

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ege Diş Hekimleri Derneği ile İzmir Valiliği İl Engelliler Merkezi arasında imzalanan protokolün ardından toplum yararına önemli adımlar atılmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu kapsamda diş hekimlerinin bilimsel, sosyoekonomik ve kültürel kimliğinin iyileştirilmesi, zihinsel engelli çocukların anne ve babaları eşliğinde, tanıdıkları bir ortamda ve öğretmenleriyle beraber diş tedavilerinin yapılması amaçlayan çalışmalar yapılıyor.

Diş hekimi ünvan ve yetkisine sahip olanlarla diş hekimliği fakültesi öğrencilerinden oluşan dernek, maddi kaynağını kurucuların, diş hekimlerinin, öğrencilerin, diğer şahıs ve kurumların aidat ve bağışlarından sağlıyor.

Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği, 15-20 kişilik ekibiyle zihinsel engelli çocukların tedavi edilmesi amacıyla talep edilen her ile, elindeki imkanlar dahilinde gidiyor. 2001 yılından bu yana Türkiye'nin 60'a yakın merkezinde gönüllü olarak acil diş tedavi hizmeti veren dernek, bu amaç doğrultusunda 25 bin km. yol katetti.

Uygulamalarının tamamını hafta sonları yapan dernek üyeleri, tercihen zihinsel engelli ve sağlıklı ilköğretim öğrencilerinin binlerce dolgu ve çekimini yaparak, hemen hepsine modeller üzerinde birebir ağız ve diş sağlığı eğitimi veriyor.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, taleplere, "Keçinin çıkabildiği her yere biz de gelebiliriz." diye cevap veriyor.

Dernek, bugüne kadar Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan engelli çocuklara da bu hizmeti ulaştırdı. Organizasyonun yöneticileri. Öncellikli amaçlarından birini derneğin maddi gelir ve bağışlarının artırılmasıyla ilgili bölgelere ulaşım kolaylığı sağlayarak yeni ve daha donanımlı ekipmanlarla engelli çocuklara hizmet götürmek olarak görüyor.

Ekip son olarak Hakkari'deki çocukların dişlerini tedavi etti. Yakın bir gelecekte ise Erzurum, Bodrum, Yüksekova, Kosova ve talepler doğrultusunda diğer yerlere de gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious