Gönüllü kobaylardan 45'i AIDS'e yakalandı

  • Giriş : 23.09.2007 / 15:18:00

ABD'de, AIDS hastalığına son verileceği vaadiyle başlatılan aşı denemeleri hüsranla sona erdi. Üretilen aşının denemeleri başarısızlık sebebiyle durduruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aşılanan gönüllülere, normal hayat seyri içinde başka insanlardan, AIDS'e yol açan HIV virüsü bulaşmasına engel olunamadı. Denemeleri yapan Merck&Co. firması, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından da mali olarak desteklenen çalışmalara katılan deneklerin aşılanmasını durdurdu. Yetkililer, sınırlı dozla aşılanan 741 gönüllüden 24'ünün, tam doz aşılanan 762 gönüllüden de 21'inin virüsü kaptığını söylediler.

STEP adı verilen deneme çalışmaları, 2004 yılı Aralık ayında başlatıldı ve Avustralya, Brezilya, Kanada, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, Peru, Porto Riko ve ABD'den toplam 3 bin gönüllüyle yürütüldü. Gönüllülerin tümü, başlangıçta HIV virüsü taşımıyordu; ancak hepsi, eşcinsel erkekler veya hayat kadınları gibi, hastalığa yakalanma açısından yüksek risk grubuna giren kesimden seçilmişti. Ancak bu denekler arasında, kendi günlük yaşamlarında başka insanlardan virüs kapanlar oldu ve aşı buna engel olamadığı gibi, bu kişilerin hastalığa daha hafif düzeyde yakalanmaları gibi bir durum da gözlenmedi. Firmanın aşı araştırma grubu başkanı Keith Gottesdiener, gelişmenin, "oldukça düş kırıklığı yaratan bir haber" olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious