Google, 'fiil' olmaktan rahatsız

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

İnternetin önde gelen arama motoru Google sözlüklere girerek fiil olmasından dolayı rahatsızlık duyuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merriam-Webster, 'to google' fiilini, "World Wide Web'te arama yapmak" olarak tanımlarken sözcüğün etimolojisinde ise Google arama motoruna atıf yapılıyor.

Google'un resmi blog sayfasında yer alan yazıda şirketin fiil olarak günlük kullanıma girmesinden hoşnut olmadığı anlaşılıyor. Sitede, başarılı ürünlerin zamanla günlük kullanıma girerek bir ürün olmaktan çıktığı belirtiliyor. Blog sayfasında New York Times'da çıkan bir yazıdan da alıntı yapılarak hoşnutsuzluklarının kaynağı gösteriliyor. Gazeteden yapılan alıntıda, "Jim bir mesaj göndererek 'Film yapmak istiyor musun?' diye sordu. Fry, telefonla Jim'i arayarak görüştü. Fry, "Adamı googleladık. Testleri geçti ve T onu aradı. Bu Mart 1996'de oldu. Yaz aylarında hikaye üzerinde çalıştık. Sonbaharda filme hazırdık." deniliyor. Blog sayfasında Google'un 1998 yılında kurulduğu hatırlatılarak alıntıda geçen kullanımların şirket avukatlarını rahatsız ettiği vurgulandı.

Google ifadesinin şirketi sembolize ettiği belirtilen yazıda, "İnsanlar, internette arama yapmak istedikleri zaman Google'un akıllarına gelmesi güzel birşey ancak itiraf edelim korumamız gereken bir marka var. Bu nedenle Google ifadesini ancak Google.com'da arama yapmak istediğiniz zaman kullanın." deniliyor. Yazıda Google'un kulllanımına ilişkin bazı örnekler verilirken Merriam-Webster'da Google'un tanımı olarak Google.com'da arama yapmaya atıf yapıldığı hatırlatılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious