Google, 'Froogle' adını değiştiriyor

  • Giriş : 28.04.2007 / 00:00:00

Merkezi California'da bulunan online arama motoru Google, yönetiminde bulunan alışveriş arama motoru Froogle'ın adını değiştireceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Arama motoru devi, tutumlu, ucuz anlamına gelen "frugal" kelimesinden türetilen "Froogle" yerine Google Product Search'ü kullanacak.

Froogle isminin çok başarılı bir buluş olmasına rağmen, verilen servisi çok iyi tanımlayamaması ve bazı karışıklıklara yol açması nedeniyle değiştirileceği belirtildi. İnternet kullanıcıları Froogle adını kimi zaman kahvaltılık gevrek ya da bilgisayar oyunu zannediyorlardı. Yeni adıyla Google Product Search, aranan ürünleri listeliyor ve ürün fiyat karşılaştırması yapıyor.

Son 4 aydır çok büyük bir düşüş içinde olan servis, 2006 yılı Aralık ayında 8.6 milyon kişi tarafından ziyaret edilirken, bu sayı 2007 yılı Mart ayında 5.9 milyona düşmüştü. Google isim değişikliği yanı sıra, sayfadaki yeni özellikleri de tanıttı. Web browser'a yüklenecek olan Google Toolbar, yeni tuşlarla farklı özellikler sunacak. Toolbar'da ki öneriler tuşu, kişinin daha önce ziyaret ettiği sitelerin arşivini tutarak, kullanıcının ilgi duyacağı hesaplanan sayfa linklerini verecek. Ayrıca daha önce test aşamasında olan arama arşivi görüntüleme bundan böyle Google hesabı olan ve Google Toolbar yükleyenlere eski ziyaret edilen tüm içeriklere, herhangi bir bilgisayardan ulaşabilme imkanını veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious