Google, Wikipedia'ya rakip oluyor

Google, Wikipedia'ya rakip oluyor.20851
  • Giriş : 17.12.2007 / 13:16:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 13:28:55

Dünyanın en çok tıklanan araştırma motoru kullanıcılarına yeni bir ansiklopedi sunmaya hazırlanıyor. ‘Knol’ adı verilen bu ansiklopedide, araştırılan konuyla ilgili tüm bilgiler ve ünlü yazarların makaleleri yer alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Google yeni bir projeye adım attı. Wikipedia’ya rakip olacak projede, her konuyla ilgili bilgi ve informasyon elde edilebilecek. Google ünlü yazarları bu projeye davet etti. Yazarlar uzmanlaştıkları konuyla ilgili bilgilerini yazmaya başladı.

Uzmanlar, Google’ın yeni ansiklopedisini hazırlarken Wikipedia’ya rakip olmak istediğini belirtti. Google yöneticilerinden Udi Manber, “Amacımız internette bilgi paylaşımını sağlamak. Çünkü biz her bilgi düzenli olmadığını, kolaylıkla ulaşılamadığını biliyoruz. Bu nedenle kullanıcılarımızın daha kolay ve hızlı şekilde bilgiye ulaşabilmesini istiyoruz” dedi.

Google’ın ansiklopedisine ‘Knol’ (Knowledge, Türkçe’de ‘Bilgi’ anlamına geliyor) adlı bölüme tıklayarak ulaşmak mümkün olacak. Bu bölümde, araştırılan konuyla ilgili tüm yazılar ve yazarların makaleleri yer alacak.

‘Knol’ sayfasında ayrıca yazılan bilgilerin değerlendirilmesi de yapılabilecek ve görüş yazılabilecek.

Endüstri analisti Nicholas Carr, ‘Knol’ projesinin Wikipedia’ya büyük rakip olacağını ve Google’ın reklam kullanmayan Wikipedia’nın reytingini düşüreceğini bellirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious