Google ile Yahoo işbirliği yapıyor

Google ile Yahoo işbirliği yapıyor.10014
  • Giriş : 10.04.2008 / 11:01:00

Dünyanın önde gelen iki arama motoru Google ile Yahoo, reklam konusunda işbirliği yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Test aşamasındaki bu işbirliği 2 hafta sürecek. Bu işbirliği ile Google, Yahoo'da yapılan aramaların yüzde 3'ünde reklamlarını gösterebilecek.

Dünyanın önde gelen yazılım şirketi Microsoft, Yahoo'yu almak için 44.6 milyar dolar önermişti. Ancak Yahoo, teklifi düşük bularak kabul etmemeişti. Uzmanlar, Yahoo ile Google'un bu işbirliğinin, Microsoft'u kızdırmak için olduğu yorumunda bulunuyor. Microsoft, Yahoo ile Google'un işbirliği yapmaya kesin olarak karar vermesinin tükecinin çıkarına olmayacağını söyledi. Microsoft'tan Brad Smith, "İşbirliği, online reklam pazarının yüzde 90 oranında Google'un eline geçmesini sağlar. Bu da pazarı daha az rekabetçi hale getirecek." şeklinde konuştu. Yahoo da işbirliğinin kesin olmadığını açıkladı.

Ancak işbirliğinin testi bile, Yahoo'nun borsadaki hisse senetlerini değerini yüzde 7 oranında arttırdı. Cowen and Co adlı şirketin uzmanlarından Jim Friedland, "Yahoo, akıllı bir adım attı. Herşey, Microsoft'un elinde gibi duruyordu. AncakYahoo bu adımı ile Microsoft'tan daha fazla para alabilecek." yorumunda bulundu.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer, geçtiğimiz Cumartesi yaptığı açıklamada, Yahoo'ya teklifi kabul etmesi içim 3 hafta süre tanımıştı. Ballmer, 3 hafta sonra tekliflerini düşürebileceklerini belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious