Google parayı nereden kazanıyor?

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

İnternetin en çok tercih edilen arama motoru Google parayı nereden kazanıyor? İşte Google’un para kaynağı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Google Türkiye Müdürü Erem Karabey, arama motorunun gücünün gittikçe kuvvetlendiğini, bunu daha iyi hale getirmeye çalıştıklarını bildirdi.

Karabey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir tez çalışması sonrasında arama motoru olarak ortaya çıkan ve ardından ticari bir ürüne dönüşen Google’ın bugün 9 bin 400’e yakın çalışanının bulunduğunu, son 4 çeyrekteki gelirlerinin toplamının 10 milyar doları bulduğunu ifade etti.

Google’ın, dünyadaki 1 milyar internet popülasyonunun neredeyse yarısını kullandığı bir ürüne dönüştüğünü kaydeden Karabey, bu noktaya arama motorundaki güçleriyle geldiklerini vurguladı. Karabey, "Bu noktaya gelişimizi arama motorunun ilintili doğru bilgiyi doğru sıralama ve doğru yapıda getirebilmesine borçluyuz. En büyük gücümüz budur" dedi.

Google’ın "dünyadaki tüm bilgiyi organize etmek, bu bilgiyi erişilir ve kullanılır hale getirmek" misyonuyla çalıştığını anlatan Karabey, geçmişte internette tam bir kaos olduğunu, Google’ın buna bir düzen getirerek en kısa yoldan bilgiye erişim olanağı sunduğunu kaydetti. Karabey, "Altyapımız iyileşiyor. Arama motorumuzun gücü gittikçe çok daha kuvvetleniyor ve daima bunu daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

GOOGLE, İLİNTİLİ REKLAMLARDAN KAZANIYOR

Karabey, Google’ın reklam gelirleri ve faaliyetleri konusunda da bilgi verdi. Google’da arama yapıldığında, sol tarafta istenilen sonuçların, sağ bölümde ise 4 satırlık reklam içerikli ilintili bilgilerin yer aldığını anımsatan Karabey, sağ bölümdeki ilintili reklamların Google’ın gelirlerinin yüzde 99’unu sağladığını kaydetti.

Erem Karabey, Türkiye’deki reklam harcamalarının kırımına bakıldığında, reklam harcamalarının yüzde 38’inin televizyonlara gittiğini belirtti.

Türkiye’deki 16,5 milyon internet kullanıcısının medya kullanımına bakıldığında ise kullanıcılarının yüzde 37’sinin televizyona, yüzde 22’sinin internete zaman ayırdığını ifade eden Karabey, bu nedenle internetin reklam verenler için önemli bir fırsat yarattığını söyledi.

"KULLANICILARIN TAKDİRİNE MAZHAR OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Karabey, arama motorlarının elinde tuttuğu bilgileri ulusal konularda hükümetlerle paylaşıp paylaşmadığı konusundaki soruyu yanıtlarken, her mecranın hukukun altında olduğunu, internetin de bir hukukunun bulunduğunu belirtti.Karabey, "İnternet hukuksuzluğun olduğu bir yer değil. Kişiler suç işlemediği sürece her yerde rahat olmalılar" dedi.

İnternette arama yapanların sistemde bir takım izler bıraktığı, bunun kullanıcılarda endişeye neden olup olmadığı sorusu üzerine de şunları söyledi: "Soru işareti oluşan bir kitle var ama bu tamamen zeminsiz. Google, son kullanıcılarının bilgilerini kimseyle paylaşmaz. Google’ın gülümseyen yüzünü devam ettiriyoruz. Biz her arama ihtiyacında bir tercihiz aslında. Kullanıcıların takdirinize mazhar olmaya çalışıyoruz. Güven ilişkisi ilk kuruluştan beri kullanıcılarla var ve kullanıcılar sonuna kadar bize güveniyor. Google, kullanıcıların güvenine hiçbir zaman halel getirmez."

EN ÇOK ARANANLAR...

Erem Karabey, Google için Türkiye’nin ilgi çekici bir ülke olduğunu da vurguladı. Türkiye’de 16,5 milyon internet kullanıcısı, 2,5 milyon ADSL bağlantısı bulunduğunu anımsatan Karabey, Türkiye’de geniş bant internet erişimi arttıkça Google’ın kullanımının daha da artacağını ifade etti.

"Türk Ulusu internette ve internet vazgeçilmez bir mecra" diyen Karabey, "Türkiye’de kullanıcıların yüzde 90’ı arama motoru olarak Google’ı tercih ediyor. Herhangi bir ürün ve hizmet satın almak istediklerinde birinci tercihleri Google oluyor. Daima Google’da bir araştırma yaptıktan sonra ürüne temayül ediyorlar" dedi.

Karabey, kullanıcıların Google’da en çok neyi aradıklarına ilişkin soruyu yanıtlarken, bu konuda periyodik olarak neler arandığının listesini açıkladığını ifade etti. Karabey, şöyle devam etti:

"İlk onda, her zaman özellikle kişilerin kendi ürün ve hizmet kullanımlarıyla ilgili aramaları var. Türk sanatçıları var ilk on içine giren.

Özellikle yatırımla ilgili konularda çok arama var. En çok aranan kelime denilince onu açıklayamıyoruz ama SSK kelimesi en çok aranan kelimelerden birisidir. Konjonktüre ve zamanın ruhuna göre konular daha çok aranıyor. Şu zamanlarda arabalarla ilgili aramalar en üst sıralarda."

TÜRKÇE TOOLBAR HİZMETE GİRDİ

Google Türkiye Müdürü Karabey, Google’ın yeni oluşturulan Türkçe toolbarının da hizmete girdiğini bildirdi. "Toolbar konseptini en ileri noktaya taşıyan şirket olduğumuza inanıyoruz" diyen Karabey, yeni toolbarın, kullanıcının tercihlerine göre ayrıştırılabilen pek çok fonksiyonun yanı sıra en kısa zamanda arama ve Google dünyası içinde kullanılan ürünleri getirebilen fonksiyonlara sahip olduğunu vurguladı.

Maile erişimin yanında diğer Google ürünlerine kolayca erişim sağlayan toolbarlarda normalde bir arama motoru bilgisi, yanında Hava Durumu bilgisi bulunduğunu dile getiren Karabey, internet kullanıcılarının Google’ın Türkçe toolbarını denemelerini tavsiye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious