Google sanal hayata geçiyor

Google sanal hayata geçiyor .8459
  • Giriş : 08.10.2007 / 17:31:00

Google Earth'ı, Second Life benzeri bir sanal dünyaya dönüştürecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BU sıralarda Google’ın. Second Life’a bir rakip çıkaracağı yolundaki belirtiler giderek artıyor. Söylentiler, daha önce Google uygulamalarını, kullanıma açılmadan önce test eden Arizona Üniversitesi’nde öğrencilere yapılan bir ankette sorulan soruların internete düşmesiyle ciddiyet kazandı. MacRumors isimli forum sitesinde bir kullanıcının yayınladığı ekran görüntülerinde büyük bir internet firmasının bu yılın sonlarına doğru hazırlayacağı 3D modelleme ve video oyununu birleştirecek bir uygulamadan söz ediliyordu.

UYGULAMALAR ZATEN HAZIR

Söylentiler geçen Ocak ayında başlamıştı. Benchmark Capital ortaklarından Michael Eisenberg, Google üst yönetiminin, Google Earth’ü, Second Life benzeri bir sanal dünyaya dönüştürmeyi planladığını açıklamıştı. Google aslında Second Life benzeri bir sanal dünyaya çoktan hazır. Elindeki zengin fotoğraf malzemesinin yanında, 3D modelleme için halihazırda bir uygulaması da var. Google’ın altındaki bir çok uygulamadan biri olan ‘Sketchup’ı internetten yükleyip üzerinde istediğiniz üç boyutlu modelleri kolayca yapabiliyorsunuz. Bununla da kalmıyor. Google Earth’le bağlantılı olarak çalışan bu uygulamada istediğiniz bölgenin görüntüsünü alıp üzerine insandan binaya kadar istediğiniz üç boyutlu modeli yerleştirebiliyorsunuz. Ondan sonra da geliştirdiğiniz üç boyutlu modeli Google Earth’ün üzerine monte ediyorsunuz.

Peki bütün bunlardan ne çıkacak? Benim fikrimi sorarsanız, Google üç boyutlu dünyaya geçtiğinde Second Life’ta geleceğin üç boyutlu dünyasına adım atmayan firmalarda büyük bir panik havası yaşanacak. Neden mi? Çünkü bence Google, SL’in hala tam olarak beceremediğini yapıp üç boyutlu sanal dünyayı müthiş bir kazanç kapısına dönüştürecek.

İLK TARTIŞMAMIZ

Elindeki Google Earth gibi muhteşem bir uygulama ile gerçek dünyamızı, sokakları, müzeleri, meydanları, mağazaları, turistik bölgeleri, alış veriş merkezleriyle internette birebir yeniden yaratacak.

Üzerinde tartışılması, çok düşünülmesi gereken bir konu. Bu yüzden bu konuyu bu hafta Second Life’ta düzenleyeceğimiz bir tartışma ile enine boyuna konuşacağız. SLTurkey.com’un düzenleyeceği, SL’deki Türkler’in bu ilk tartışmasına sizi de bekleriz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious