Google yasağı yasayı yanlış yorumlamadan kaynaklandı

Google yasağı yasayı yanlış yorumlamadan kaynaklandı.10014
  • Giriş : 12.04.2008 / 15:20:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 15:26:17

Kuru: "Google’a “internet hukuku” yazıp arasa, kararının yanlış olduğunu görecekti."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yasak kararını alan Silivri Asliye Hakimi Cemil Kuru, Google’a “internet hukuku” yazıp arasa, kararının yanlış olduğunu görecekti

Türkiye’yi zor durumda bırakan Google internet arama motorondaki mail gruplarının kapatılması kararı, yanlış yasa maddesi uygulandığı için verildi. Hakimin internetle ilgili yasal düzenlemeyi bilmemesi hem 1.5 milyon üyesi olan Google’ı, hem de dünyayı şaşkına çeviren kapatma kararına neden oldu. Oysa Silivri 2. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Cemil Kuru, Google’ın mail gruplarının kapatılması talebini, Google’a girip “internet hukukunu” aratsa geri çevirebilirdi. Çünkü hem Adalet Bakanlığı, hem TBMM’nin internet sitelerinde 5651 sayılı “İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki” kanun yer alıyor. 23 Mayıs 2007’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren bu kanun, bir yıla yakın uygulanmayı bekliyor.

Site kapatmaya gerek yok

Kanun 9. maddesi ise siteleri kapatmadan, sadece suç unsuru taşıyan içeriğini kaldırarak çözüm getiriyor. Ayrıca Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı bilişim suçlarıyla ilgili verdiği meslek içi eğitim seminerlerinde, bu kanunun ilgili maddelerininde anlatıldığını açıkladı. Adnan Oktar’ın daha önce “kişilik haklarına saldırı ve hakaret” gerekçesiyle kapattırdığı Ekşi Sözlük’ün avukatı Başak Purtul, hukuk mücadelesiyle siteyi açtırmıştı. Purtul şunları anlattı: “Hakimler konuyu bilmedikleri için, sitenin içeriğinde hakaret içeren bir yazı varsa, başka çare yok diye düşünüp sitenin tümden kapatılmasına karar veriyor. O yazının yayınlandığı sayfa ya da başlıkları kapatmak gelmiyor akıllarına.”

5651 sayılı kanun tam olarak bu konuyla ilgili. Kanunun 9. maddesi “içerik nedeniyle hakları ihlal edildiği iddia edildiğinde, sitenin tümden kapatılmadan, içeriğin yasaklanmasını” düzenliyor. Ayrıca görevli mahkeme olarak sulh ceza mahkemelerini gösteriyor. Bu kanunu bilen olmadığı için siteler kapatılmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious