'Google' yazısını görmeye çabalamayın

'Google' yazısını görmeye çabalamayın.8406
  • Giriş : 27.04.2009 / 11:06:00

Bugün 'Google'da işi olanlar, boşuna 'Google' yazısını görmeye çabalamasın. Google'da Latin alfabesinden eser yok, çünkü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arama motorunuzda terslik olduğunu düşünüyorsanız, sayfayı kapamaktan vazgeçin. Aslında 'Google' bugün de hizmetinizde ve sayfanızda 'Google'ın o renkli harfleri yine mevcut ancak bu defa mors alfabesiyle.

27 Nisan'a özel bir tasarımla sayfasını renklendiren Google, bu defa mors alfabesini bulan Samuel Morse'un 318. yaş gününü kutluyor.

SAMUEL F. B. MORSE HAKKINDA

27 Nisan 1791 tarihinde doğan 1872 de ölen Samuel Morse Amerikalı büyük bilim adamı ve iyi bir ressam olarak bilinir. Günlerden bir gün otobüste yolculuk yapan Samuel Morse yanına oturan bir kişinin kendine elektronik mıknatıstan söz etmesinden etkilenerek, elektro mıknatıslı telgraf geliştirme kararı almıştır.

Çalışmalara son sürat başlayan Samuel Morse, Elektro Mıknatıslı telgraf projesini tamamlamıştır. Elektro mıknatıslı telgrafın ucunda yer alan kalem, ilk başlarda düzensiz saçma sapan zigzaglar çiziyordu. Daha sonra Samuel Morse ve Vail bu elektro mıknatıslı telgrafı geliştirmek için çalışmalara başladılar.

En sonunda elektro mıknatıslı telgrafın kalemi düzenli çizgi ve noktalar oluşturuyordu. Bu düzenli çizgi ve kodlamalar Mors tarafından kodlanarak bir alfabe haline getirildi. Bu alfabenin adı MORS alfabesiydi.GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*