Google'a İspanyol üniversitesinden destek

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Google'un kitap projesine İspanyol üniversitesi de destek verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üniversitesinin kütüphanesinde 3 milyon kitap bulunuyor. Kütüphane İspanyolca kitapların yanı sıra yüzlerce Fransızca, Almanca, Latince, İtalyanca ve İngilizce kitap evsahipliği yapıyor.

Google'un sözcüsü yaptığı açıklamada, "İngilizce olmayan kitaplar daha öncede vardı. Ancak bu anlaşma ile İspanyolca bölüm çok daha fazla genişleyecek." dedi. Dünya genelinde 400 milyon kadar kişi İspanyolca konuşuyor.

Google, Madrid Üniversitesi'nde önce Kalifornia Üniversitesi, Harvard, Oxford, Stanford, Michigan Üniversitesi ve New York Halk Kütüphanesi ile benzer anlaşmalar yapmıştı. Şirket, Amerikan Kongresi kütüphanesi ile sanal kütüphane için anlaşmaya varmıştı.

Yazarlar ve yayınevleri, Google'un bu projesini engellemek için şirketi geçen yıl dava etmişti. Yazarlar ve yayınevleri şarkıların internette bedava paylaşılmasına benzer bir durumun bu proje ile kitaplar içinde geçerli hale gelebileceğini iddia etmişti. Ancak Google, telifli kitaplar için katalog hazırladığını telif hakları olmayan kitaplarınsa tam metnini kullanıcılara sunacaklarını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious