Google'dan çevreci teknoloji atağı

Google'dan çevreci teknoloji atağı.6020
  • Giriş : 29.06.2007 / 15:03:00

Google, daha temiz enerjili bir gelecek oluşturmaya yardımcı olmak için stratejisini belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu plan, Google'ın 2008 itibariyle karbon nötralize etme politikasını uygulamasını ve sonunda herkese yarar sağlayacak olan çevreci yenilikleri desteklemesini sağlayacak.

Stratejinin başlıca önemli noktaları:

" Google veri merkezlerinin verimliliğini artırmak. Google' ın kullandığı enerjinin çoğu veri merkezlerinde tüketiliyor. Daha verimli hale getirilecek bu merkezler, standart veri merkezlerinin harcadığı enerjinin yarısı kadar enerji kullanacak.

" Google' ın yenilenebilir enerji kullanımını artırmak. Mountain View' daki merkezinde bulunan 1,6 megavat (MW)' lık güneş panellerinin 1.fazını tamamlayan Google, 2012 yılı itibariyle yenilenebilir enerji üretme kapasitesini 50 MW ( 50,000 eve yetecek kadar) artırmayı hedefliyor. Google daha temiz enerji kullanımını özendirmek amacıyla, veri merkezleri için güç satın alırken, karbon için bir gölge fiyatı uygulayacak.

" Doğrudan yok edilemeyen emisyonları takas etmek. Takasın çevresel gelişimi finanse etmeye yardımcı olacağına inanan Google, küresel karbon emisyonunu azaltacak projelere yatırım yapacak.

" İşin ötesinde bir etki yaratabilmek için varlıklarını kullanmak. Google:

o Daha temiz teknolojilerin ticari olarak tutunabilirliğini hızlandırmak için hibrid (şarj edilebilir) arabalar gibi yenilikçi projelere yatırım yapacak;

o Bilgisayar verimliliğini artırmak ve 2010 yılı itibariyle karbon emisyonlarını yıllık 54 milyon ton azaltmak için İklim Kurtarıcı Bilişim girişimini ortak kurucularındadır.

o Google Earth ve Google Transit gibi ürünlerini kullanarak, enerji ve iklim değişikliği konularında kullanıcılarının bilgi vermesi ve dünyayı harekete geçirmesine katkı sağlayacak.

o Enerji verimliliği ve yenilenebilir portföy standartlarını belirlemek, sera gazı emisyonları için fiyat işaretlerini belirlemek, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji araştırma ve geliştirmesi gibi hususlar için kamu harcamalarını artırmak dahil olmak üzere kamu politikasındaki değişimleri destekleyecek.

Google CEO'su Eric Schmidt yaptığı açıklamada "yenilikçilik Google' ın yaptığı işlerin temelinde yatmaktadır. Yeni teknolojilere yatırım yaparak ve bu konularda diğerleriyle ortaklıklar gerçekleştirerek, çevreye anlamlı bir katkıda bulunabiliriz. Bu sadece bir başlangıç. İklim değişikliği ile baş edebilmek için aktif olarak daha fazla fırsat arıyoruz" dedi.

İklim Grubu Başkanı Dr. Steve Howard ise küresel ısınmanın yarattığı tehditler, ekonominin her sektöründe cesur, yaratıcı ve geniş kapsamlı hareket gerektirdiğini belirtti. Howard ayrıca Google' ın çevresel yenilikçiliğe yatırım yapmaktaki kararlılığının, 'dünya çapında' etki alanı ile birleştiğinde, iklim değişikliği konusunda uluslararası bir hareketi önemli derecede teşvik edeceğini ve hızlandıracağını vurguladı.

Editörlere Not:

Ticari faaliyetlerimizde daha fazla enerji verimliliği

" Google' ın veri merkezleri, endüstri standartlarındaki veri merkezlerinin harcadığı enerjinin yarısını harcamaktadır; bunu buğu ile soğutma gibi yenilikçi teknolojilere borçludur

" Google, aydınlatma, ısıtma ve soğutma, kapalı alanda su kullanımı ve sulama konuları dahil olmak üzere, global merkezleri için enerji ve su verimliliğini artırmak adına yeni teknolojileri eski ürünlerine uygulayarak yatırımda bulunmuştur

" Google ABD' deki en büyük servis otobüsü hizmetini işletmektedir. Her gün 1500 çalışan Mountain View' a taşınmaktadır. Bu otobüsler "bio diesel" kullanmaktadır

" Google, yüksek mil/galon araçların satın alımını 5,000$ değerine kadar sübvanse etmektedir

" Avrupalı Google çalışanlarına bireysel karbon ayak izlerini azaltmaları için bedava bisiklet verildi.

Yenilenebilir enerji

" Amerikan Şirketleri arasında en büyük güneş enerjisi paneli Mountain View' da kurulmuştur. Bu tesis, en yoğun zamanlarda, Googleplex' in enerjisinin üçte birini karşılayacak ve kendi masrafını 8 seneden az bir süre içerisinde çıkaracaktır ve yaşam süresi çeyrek asırdan fazladır

" Google, diğerleri ile beraber yeni yeşil enerji projeleri geliştirmek için Dünya Kaynakları Enstitüsü' nün Yeşil Enerji Pazarları Geliştirme Grubu' na katılmıştır

" Google, 2012 yılı itibariyle 50 MW' luk ek bir yenilenebilir enerji üretme kapasitesi yaratmayı hedeflemektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious