Google'ın gerçek rakibi bu site mi?

Google'ın gerçek rakibi bu site mi?.8406
  • Giriş : 16.05.2009 / 14:19:00

Beklenen internet servisi Wolfram Alpha yayına geçti. Peki bu servis tam olarak ne işe yarayacak? Kimler, nasıl faydalanacak? Deneme turuna bu rehber ile çıkın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Sürekli Google ile kıyaslanan ve Google'ı tahtından edeceği gibi iddialı söylentilere neden olan Wolfram Alpha, Türkçesi "berimsel bilgi motoru" olan "computational knowledge engine" olarak tanımlıyor kendini. Asla bir arama motoru olmayan Wolfram Alpha, aslında daha çok Wikipedia'ya yakın bir profil çiziyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi Gibi

Yaptığınız girişlere Wolfram Mathematica algoritmasını ve sürekli büyüyen bilgi dağarcığını kullanarak bir yanıt hazırlayan Wolfram Alpha, örneğin "Michael Jordan's age" yazıp Majesteleri'nin yaşını sorguladığınızda, tam olarak 46 yıl 2 ay 29 gün gibi bilim kurgu filmlerini andıran bir cevap veriyor.

İngiliz bilim adamı Stephen Wolfram tarafından geliştirilen Wolfram Alpha'da arayabilecekleriniz şimdiden sınırsıza yakın. Caffeine vs. Aspirin yazdığınızda, kafein ile aspirin'in molekül dizilişini diyagram ve 3 boyutlu olarak karşılaştırabilir, sin^3(x)'in Taylor serisini açabilir, integral alabilir, Eyfel Kulesi'nin yüksekliğini öğrenebilir ya da para ve diğer birimleri dönüştürebilirsiniz.

İnternet Artık Daha Anlamlı!

İnsanlığa önemli bir armağan olarak görebileceğimiz Wolfram Alpha'nın tek eksi yanı, tüm bunları yapmak için iyi bir İngilizce gerektirmesi. Artık bilgisayar başında geçirdiğiniz vakitte "ders çalışıyordum" sözü, basit bir bahane olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*