Gordon Brown adaylığını açıkladı

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

İngiltere Maliye Bakanı Gordon Brown, 27 Haziran'da görevi bırakacağını açıklayan Başbakan Tony Blair'in yerine aday olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir zamanlar Blair'in en yakın dostu olan Brown istifa sürecini başlatan parti içi isyanın mimarıydı.

Brown, "Bugün İşçi Partisi'nin ve yeni bir hükümetin yönetimine aday olduğumu ilan ediyorum" dedi ve bunu gerçekleştirmek için gereken vizyon ve deneyime, yeni fikirlere sahip olduğunu söyledi.

Irak'ta hatalar yapıldığını söyleyen Brown, bu hataların neler olduğunu belirtmedi ancak stratejilerini gözden geçireceklerini, bundan böyle Irak konusunda parlamentoyla daha yakın çalışacağını belirtti.

Blair destekliyor

İşçi Partisi yeni liderini 24 Haziran'da belirleyecek. Blair, Brown'u resmen desteklediğini ilan etmişti.

Gordon Brown, Blair'in istifasını "Ekonomimiz 600 bin kişiye daha iş vermek istiyordu. Şimdi bunlara bir pozisyon daha eklendi" sözleriyle değerlendirdi.

Brown bu anın gelmesini yıllardır bekliyordu. Brown ve Blair İşçi Partisi'ni 1997'de birlikte iktidara taşıdı. Siyasete atıldıklarında aynı ofisi paylaşıyorlardı.

Ama siyaset kulislerinden sızan ve şu ana kadar hiç yalanlanmayan bir söylentiye göre, Blair ve Brown o tarihi 1997 seçimlerinden önce dönüşümlü başbakanlık konusunda anlaşmıştı.

Ancak Blair koltuğu sevdi ve Brown'a vermedi. İktidar hırsı bir dostluğu böyle bitirdi. Ama ikili siyasi ittifakı bozmadı.

Brown kimdir?

Brown yıllar süren bekleyişin sonunda geçen yılın eylül ayında Blair'e resmen bayrak açtı. 56 yaşındaki Gordon Brown bir İskoç.

Gençliğinde geçirdiği bir kazada gözünü kaybetti. Üniversiteye 15 yaşında gitti. Brown aynı zamanda İngiltere'de son 200 yılın en uzun süre görev yapan maliye bakanı. İngiltere'yi bugün dünyanın en büyük beşinci ekonomisi yapan ekonomi politikalarının mimarı.

Brown'un en büyük eksikliği olarak, dış politikadaki tecrübesizliği gösteriliyor.
Brown, Blair'in Irak Savaşı ve yolsuzluklarla gölgelenen mirasını devraldı, savaşa gerçekten destek verip vermediğini kamuoyuyla hiçbir zaman paylaşmadı.

Brown İngiltere'ye tarihinin ilk yazılı anayasasını kazandırmak istiyor. Bu yolla, Blair döneminde halkın güvenini yitirdiği "yürütme" kurumunu, "parlamento
önünde daha hesap verebilir" konuma getirmeyi amaçlıyor.

ABD yönetimi Gordon Brown'a hemen sıcak mesajlar gönderdi. Hem Amerikan Başkanı George Bush, hem de Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Brown'la birlikte çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini açıkladı.

Brown, ABD'ye Blair kadar yakın olup olmayacağı ise merak konusu. Time dergisine demeç veren Brown, "İki ülkenin güçlü bağlar var" demekle yetindi.
Gordon Brown da Blair gibi Türkiye'nin AB üyeliğine destek veriyor.

Blair 27 Haziran'da veda ediyor

İngiltere Başbakanı ve İşçi Partisi lideri Tony Blair, dün parti liderliğinden ayrıldığını, başbakanlıktan da 27 Haziran'da Kraliçe 2'nci Elizabeth'e istifa mektubu vererek ayrılacağını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious