Gordon Brown İslam'a ılımlı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Tony Blair'den sonra Başbakan olmasına kesin gözüyle bakılan Gordon Brown, Londra'daki İslam Konferansı'nda yaptığı konuşmada, İslam dünyasıyla ekonomik ilişkileri hızla büyüyen en önemli Avrupa ülkelerinden biri olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Londra'da düzenlenen "İslamic Finance and Trade Conference 2006" konferansına Maliye Bakanı Gordon Brown'un yanısıra İngiltere Müslümanlar Konseyi Genel Sekreteri İkbal Sacraine, İslam Bankası Başkanı Ahmad Muhammed Ali, birçok İngiliz milletvekili ve iş adamı katıldı. Konferansa katılması beklenen İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ise, katılmadı.

Konferansa iş adamlarına ve delegelere seslenen Maliye Bakanı Brown, İngiltere'nin Müslüman dünyasıyla olan iyi ilişkilerine dikkat çekti. Dünya ekonomisinin radikal değişimlerden geçtiğini vurgulayan Brown, bu değişimlerin uluslararasın ticeret ilişkileri temelli olduğunu söyledi. 2000 yılından bu yana İngiltere'nin Müslüman dünyasıyla olan ekonomik ilişkilerinin yüzde 60 oranında büyüdüğünü belirten Brown, 2005 yılı verilerine göre İngiltere'nin sadece birkaç Müslüman ülkeyle olan ticaret hacminin 3 Milyar Sterlin düzeyde olduğunun altını çizdi. Müslüman toplumun İngiliz toplumuna yaptığı çeşitliliğin önemine değinen, Brown, "İngiltere'nin her yerini gezme fırsatı buldum ve Müslümanların İngiliz kültürüne katttığı zenginliği yakından gördüm." dedi. Son olarak Hz.Muhammed(sas)'in bir hadis-i şerifin okuyan Brown, ülkeler arasındaki dayanışmaya dikkat çekti.

Bu arada konferansa katılamayan İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu ise, gönderdiği mesajında, "Bugün, şüphesiz dünya dengelerine baktığımızda İslamik yatırımların çok önemli rol oynadığını görüyoruz. Batılı şirketlerin Orta Doğu ve Güney Asya pazarına yönelik olarak Avrupa'da İslami ürünleri ürettiklerini görüyoruz. Ancak 57 üyesi olan İKÖ'nun Genel Sekreti olmam nedeniyle bu ürünleri bu ülkeler dışında dünyanın her yerinde üretilmesi ve satılmasını da arzu ediyoruz. Bu konferansın var olan problemlere de bir çözüm getireceğini ümit ediyorum." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious