Gordon Brown'un tepki çeken sözleri

Gordon Brown'un tepki çeken sözleri.11528
  • Giriş : 21.03.2008 / 15:43:00

İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un Nevruz'u "Kürtlerin yeni yılı" olarak tanımlanması, İngiltere'deki Türklerin tepkisini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Brown, yazılı bir açıklama ile Nevruz'u kutladı. Ancak Brown, mektubunda Nevruz'u "Kürtlerin yeni yılı" olarak tanımladı. Bu açıklama üzerine, İngiltere'de yaşayan Türk sivil toplum örgütlerini çatısı altında bulunduran Türk Dernekleri Federasyonu, İngiltere Başbakanı Brown'a Nevruz'un tarihini ve ne anlama geldiğininin yanı sıra Türk toplumunun yaşadığı hayalkırıklığını yazılı bir mektupla iletti.

Mektupta, "Yayınladığınız Nevruz mesajında bir yanlış anlama olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu yanlış anlama Türk toplumu arasında derin hayalkırıklığına ve üzüntüye neden olmuştur. Öncelikle Nevruz Farsça'da "Yeni Gün" demektir ve Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan, İran ve Türkiye gibi ülkelerde kutlanır. Nevruz geleneksel bir festival olarak görülüyor ve bu ülkelerde büyük topluluklar tarafından kutlanır. Bizler ki İngiltere'de yaşayan Türkler ve vergilerini ödeyen toplum olarak, birçok üyemiz bu konuda adil olarak muamele görmediklerini ve bu yanlışın düzeltilmesini istiyor. Bu konuda atacağınız adımları görmek istiyoruz ve bunun düzeltilmesi adına yardımcı olacağınızı umut ediyoruz." denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious