'Gördüğü yerde vuran Heron' görüşmesi

'Gördüğü yerde vuran Heron' görüşmesi.19527
  • Giriş : 08.11.2008 / 23:58:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 23:58:56

Türkiye, keşif ve gözetlemenin yanı sıra teröristleri gördüğü yerde vurma yeteneğine sahip insansız hava aracı almak amacıyla ABD ile görüşmeler yürüttüğü açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Keşif ve gözetlemenin yanı sıra teröristleri gördüğü yerde vurma yeteneğine sahip İnsansız Hava Aracı almak amacıyla ABD ile görüşmeler yürütülüyor.

Türkiye, terörle mücadelede teknolojinin tüm olanaklarından yararlanmak için harekete geçti. Bu amaçla keşif ve gözetleme için İsrail"den Heron alınıyor.

Aselsan"ın elektroniğini yaptığı Heronlardan ikisi bu ayın sonunda Türkiye"ye teslim edilecek. Ayrıca Türkiye"nin milli olanaklarla üretmeyi planladığı Türk İnsansız Hava Aracı"na (TİHA) ilişkin çalışmalar da Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından yürütülüyor.

Bu çalışmalar sonucunda ilk prototipin 2010 yılında üretilmesi, 2011 yılında da TSK"ye teslimi öngörülüyor. Teröristleri gördüğü anda vurma yeteneği olan silahlı İHA"ların alınması planlanıyor.

ABD ile ön görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda “MQ-9 Reaper” modeli İHA alınacak. Bu İnsansız Hava Araçları'nın silah taşıma kapasitesi 1.5 ton civarında bulunuyor.

Bu İHA"larla teröristlerin görüldüğü yere anında operasyon yapılması olanaklı olacak. Reaper"lar iki adet antitank füzesi olan Hellfire füzesi ve lazer güdümlü bomba taşıyor.

Reaper taşıdığı yüke göre 40-50 saat havada kalabiliyor

CUMHURİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*