Gördüğüm en kötü hoca Aragones

Gördüğüm en kötü hoca Aragones.10675
  • Giriş : 06.06.2009 / 13:08:00

Fenerbahçe'den ayrılarak Yunanistan'a giden Tümer Metin'den çarpıcı açıklamalar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fenerbahçe'den ayrılarak Yunanistan'a giden Tümer Metin, Ayşe Özyılmazel'e verdiği röportajda çarpıcı ifadeler kullandı. İşte Tümer Metin'in olay yaratacak röportajından dikkat çeken yerler...

Türkiye'de çok ünlü bir futbolcusunuz, buradaki yaşamınız bambaşka. Yunanistan'a gidince egonuz zedelenmedi mi?

- Yunanistan'da çok rahat ettim. İstanbul'da arkadaşınızla, kardeşinizle otururken bile sosyal tacize uğruyorsunuz. Çok dezavantajları var. Orada bütün paranoyalarından kurtulmuş bir adamım.

- Nedir bu paranoyalar?

- Bir kere antrenman kısmı çok zor. İnsanlar sadece hafta sonu oynanan maçı izliyor. '90 dakika bir maç yapıyor hayatı çok güzel' diye düşünüyorlar. Ama bunun öncesi-sonrası var. Kazanmaya yönelik programlanıyorsun. Kaybettiğiniz zaman Türkiye'de bütün hayatınız sekteye uğruyor.

- Herkesin Futbol hakkında fikri olması, futbolcuda nasıl bir endişe yaratır?

- Bende yaratmıyor. Türkiye'de oynadığım zaman kazansam da kaybetsem de hayatımı devam ettirdim. Futbolcuyu seyirciye sunanlarda bir endişe var bence. Ben de Reina'yı merak ediyorum.

- 10 puan üzerinden kaç puanlık bir futbolcusunuz?

- 8

- İki puan nereden gitti?

- Defansif yönüm çok zayıf, teknik yönde eksikliklerim olabilir.

Türkiye'de belli maçlar ve oyuncular vardır, ben o maçların oyuncusuydum. Maçı çevirebilen bir yapıya sahiptim. Sahanın içinde yapılmaması gereken şeyleri yaptım.

SABIRSIZ, ŞİZOFREN VE UKALAYIM GALİBA

- Yaş 35, Futbol dünyasında gördüğünüz en büyük değişim ne?

- Hiyerarşiyi kaybettik. Ben genç futbolcuları korurum. Sahanın içinde eskiden bir hiyerarşi vardı. Büyük büyüklüğünü, küçük küçüklüğünü bilirdi.

- Arda için ne diyeceksiniz?

- Avrupa Şampiyonası'nda söyledim onlara. 45 gün beraber yemek yediğimiz Arda'sı, Tuncay'ı, Ayhan'ı, Sabri'sine dedim ki "Burada beraber yatıp kalkıyoruz, yarın bir gün derbi maçlarında şu günleri hatırlayalım. Aksi bir şey olursa birinin ağzının ortasına bir tane çakacağım, ibreti alem olsun diye yapacağım," dedim.

Beşiktaş'ın şampiyonluğu?

- Hak ettiler. Fırsatı da iyi değerlendirdiler. Sivas'ın şampiyon olması çok isterdim, üzüldüm. Gönüllerin şampiyonu olmak tarihe geçmez, onlar da geçemedi.

BEŞİKTAŞ'TA HUZURSUZDUM

- Bugün düşündüğünüzde gürültü koparan Fenerbahçe transferiniz doğru bir karar mıydı?

- Üzerinden üç sene geçti, bugün aynı şeyi yine yapardım.

- Sebep?

- Beşiktaş'ta çok huzursuzdum. Bir türlü istediğim gibi olmadı. İçimde yaşattığım Tümer Metin'in değerini orada hissetmedim, gittikten sonra gösterilen tepkiden hissettim ama... 'Onlar için önemliymişim meğer,' dedim.

- Bunu neye bağlıyorsunuz?

- Kör öldü, badem gözlü oldu durumu. Bence Fenerbahçe'ye gitmem, aldığım en doğru kararlardan biridir.

- Türkiye'nin iki büyük kulübünde oynadınız, 100. yıl şampiyonluklarını gördünüz. Fenerbahçe ile Beşiktaş'ın farkı nedir?

- Beşiktaş'ın benim için yeri çok özel. Tuttuğum takımda oynamak ve şampiyonluk yaşamak çok özel bir duygu. İnkâr edemem, bu hiç değişmeyecek. Fakat Fenerbahçe çok büyük bir camia. Ben Beşiktaş'ta oynarken 'Fenerbahçe Cumhuriyeti' derlerdi, bu da neyin nesi dedim. Ne zaman ki onların içine giriyorsunuz, farkı anlıyorsunuz. Bir futbolcu Fenerbahçe'de oynamadan futbolu bırakmasın.

- Çok iddialı bir laf, niçin?

- Futbolcu olduğunuzu Fenerbahçe'de anlarsınız da ondan.

- O zaman ne olacak bu Fener'in hali?

- Tercih Sayın Aziz Yıldırım'ındı; Aragones'i getirdiler, ben altı ay çalıştım hocayla. Şöyle diyeyim, hayatımda gördüğüm en kötü hocaydı.

- Aragones'le neden anlaşamadınız?

- Adamın heyecanı yoktu, tepkileri çok farklıydı. Belki çok profesyoneldi, 'Ben işimi yaparım, kazanırsak kazanırız' mantığındaydı. Türkiye farklı, kaybederseniz hayat sekteye uğrar. Türkiye'yi bilmiyordu ve kimseye güvenmiyordu. Hiçbir şey söyleyemiyorduk, iletişimi yoktu.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*