'Görevimiz eş seçmek değil'

  • Giriş : 01.01.2007 / 00:00:00

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'la ilişkisinden, beğendiği siyasetçiye kadar bir çok konuda önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anavatan Genel Başkanı Mumcu, "Biz cumhurbaşkanını seçeriz, eşini cumhurbaşkanının kendisi seçer” dedi ve ekledi: “Cumhurbaşkanının eşi başörtülü olamaz' diyenler, nasıl bir ülkede yaşadığımızı bilmeden konuşuyorlar

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ëcumhurbaşkanının eşi başörtülü olamaz' diyenlerin nasıl bir ülkede yaşadıklarının farkında olmadığını söyledi.

Mumcu, “Cumhurbaşkanı eşini seçmek diye usulümüz yok. Biz cumhurbaşkanını seçeriz, eşini cumhurbaşkanının kendisi seçer. O da istediğini seçer" dedi. Mumcu, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve DYP ile Anavatan Partisi'nin bütünleşmesi yönündeki girişimleri Bugün'e değerlendirdi. İşte Mumcu’nun değerlendirmeleri:

DÜĞÜMÜN ORTA YERİNDE VATANDAŞIN ÜMÜĞÜ VAR:

Baykal ve Erdoğan'ın ipin iki ucundan çekerek gerdikleri düğümün orta yerinde vatandaşın ümüğü, boynu var. Biri bir taraftan, biri bir taraftan gerdikçe boynu sıkılan milletin ta kendisidir. Çünkü siyasi öngörülmezliğin ve risk potansiyelinin bedelini ekonomik olarak millet, fukaralık, işsizlik olarak ödüyor. ‘Bencillik yapmayın, gelin milleti hakem seçin’ diyorum. AKP buna ‘evet' derse, bugün olur. Referanduma gitmeye gerek kalmayacak sayısal çoğunluk için gerekli takviyeyi de biz yaparız, 376'nın üzerine çıkarız. Yoksa, Cumhurbaşkanı Erdoğan olsa da olmasa da sancı sürer.

CUMHURBAŞKANI EŞİ: Bu ülkede, kadınların yüzde 65'i çarşıya pazara giderken, dışarı çıkarken başına bir örtü takıyor. “Cumhurbaşkanı’nın eşi başörtülü olamaz” diyenler, nasıl bir ülkede yaşadığımızı bilmeden konuşuyorlar.

HAREMİME EL UZATANIN ELİNİ KIRARIM: “Haremimize kadar el uzattılar” lafı erkek adama yakışmaz, Başbakan'a hiç yakışmaz, Anayasa değiştirme kudretine sahip Başbakan'a hiç yakışmaz. Benim haremime el uzatanın elini kırarım ben. Haklarına, ekmeğine el uzatılan on milyonlar var. Onlar söz konusu olduğunda gık çıkarmayan biri, ‘haremime el uzatılıyor' diye yakınmasın.

ERDOĞAN'A KIRGINIM: Bu sözünün devamında Erdoğan çok yakışıksız bir söz söyleri ve bu sözleri sebebiyle Erdoğan'a kırgınım. Asıl facia ve bilinç altı kusması, “Sen kendi haremine sahip çık" diyen sözlerinin sakladığı imadır. O ima, ‘örtünme tercihleri ile bizim eşlerimiz iffetlidir, aynı tercihi göstermeyenlerin iffeti sorgulanabilir, hatta iffetsizdir' demeye varan bir imadır. Sırf bunu söylediği için Tayyip Erdoğan başbakanlığı, cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği, muhtarlığı hak etmiyor.

Seçmen uzun katarı bekliyor

Anavatan-DYP bütünleşmesi konusunu da değerlendiren Erkan Mumcu, bunun ‘ihtilalin ortaya koyduğu bir ayrışma’ olduğunu kaydetti. Mumcu şöyle konuştu: “Demirel'in ‘tapulu arazimde gecekondu yaptırmam' demesi ile başlayan bir süreç. O gün Özal ile yolları ayrıldı. O bir araya gelememek sadece kendi yollarını ayırmadı, milleti de ayırdı. Bu iki partinin 1991 seçimindeki toplam oyu yüzde 51, 3 Kasım 2002'de yüzde 15. Şimdi seçmen milli, demokratik ve ortada, merkezde buluşmak istiyor ama, bunun bir iktidar projesi olacağına da inanmak istiyor. Seçmenin yüzde 36'sı kararsız olarak niye bekliyor? Bineceği trenin herkesi alacak kadar uzun bir katar olacağından emin olmak için bekliyor. Bu uzun katarı gözüyle arıyor.

Tansu Çiller'i ayakta alkışlıyorum

Tansu Çiller’i demokrasiye inancı ve demokrasiye içtenlikli sahip çıkışıyla saygı duyduğum, bugün de saygıyla selamladığım bir siyasetçidir. Tansu Hanım’ı kendisini içinde bulduğu siyasi ortamda karşılaştığı pek çok zorluğa, önünde, etrafında dolanan pek çok ayak oyununa, yakın çevresinden gördüğü birçok tahribata rağmen, özellikle 28 Şubat'taki duruşuyla ayakta saygıyla selamlıyorum. Benim için öncekidir.

ESKİLER VE SİYASET
Eskileri siyasete kazandırmak için, eskiyi siyasete getirmek için girişilecek hiçbir süreç, hiçbir model sonuç vermez. Bu anlamda önceki ile eskiyi karıştırmayalım. Siyasette kimileri eski kimileri önceki. Yıpranmış olanlara eski diyoruz, hala saygınlığını koruyabilenlere ki onlara içtenlikle saygılarımı sunuyorum, önceki diyorum. Ben eskilere kapalı, öncekilere açık bir modelden yanayım. Süleyman Demirel en fazla eleştirildiği özellikleri ile en çok saygıya değer adamdır. Demirel'i başkalarıyla karıştırmayın. Başka isimlerin yanına konulması haksızlık olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious