Görevimiz sanayicinin önünü açmaktır

Görevimiz sanayicinin önünü açmaktır.35561
  • Giriş : 10.01.2008 / 15:22:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv sektörünün 21 milyar dolar olan ihracatını, önümüzdeki 4 yıl içinde 40 milyar dolara çıkarma çalışmaları içerisinde bulunduklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağlayan, İTO Meclis üyeleriyle bir araya geldiği görüşmenin ardından gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, 24 üyenin görüşünü dinlediğini ve raporlar aldığını belirterek, ''Kendi bakanlığımla ilgili konularda hiçbir endişeniz olmasın. Bunların gerçekleştirilmesi, düzenlenmesi ve düzeltilmesi benim tabii ve asli görevim'' dedi.

Diğer bakanlıklarla ilgili konuların takip edilmesinin de tabii görevi olduğunu ifade eden Çağlayan, ''Ben sizin Ankara'daki, 60. hükümet içerisindeki temsilcinizim. Bizim dönemimizde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, sanayicinin, tüccarın, müteşebbisin ve yatırımcının önünde yol gösterici olacak. Bakanlık olarak yatırımcının, üreticinin CEO'luğunu yapmaya soyunduk'' diye konuştu.

Çağlayan, 2002 öncesinde Türkiye'nin ''aynen bıyığı kesilmiş bir kedi'' gibi, nereye ve nasıl gideceğini bilmeyen bir yapı içinde bulunduğunu, kedinin en büyük antenlerinin bıyıkları olduğunu belirterek, AK Parti'nin göreve gelmesiyle beraber artık Türkiye'nin istikametinin belli olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir sanayi stratejisi ortaya koyacağını ve sanayi envanteri çalışmasının başladığını ifade eden Çağlayan, bu dönemde veri kirliliğinin ortadan kaldırılacağını, TÜİK başta olmak üzere tüm kurumların ortaya koyduğu verilerin anlaşılabilir, yorumlanabilir olmasının mutlaka sağlanacağını kaydetti.

Çağlayan, ''Devrim niteliğinde yeni bir teşvik sistemi getiriyoruz. Şimdi artık Türkiye'de teşvik sistemi, sektörel bazda ve proje bazında bir teşvik sistemi olacak. Bunu yaparken sektörlerin bölgesel dağılımını da dikkate alan bir çalışma içinde olacağız'' dedi.

-''5 YIL ÖNCE BENİMLE İDDİAYA GİRİLSEYDİ KESİN KAYBEDERDİM''-

Zafer Çağlayan, otomotiv sektörünün ana ve yan sanayiyle birlikte 21 milyar dolarlık ihracat yaptığını hatırlatarak, şöyle dedi:

''Bugün Türkiye, bir taraftan yüzde 100 fikri ve sınai mülkiyet hakkı kendisinde, Türk mühendisinin kendi bilgi, beceri ve emeğiyle ortaya çıkmış, kendi know-how'ını üretip, Tofaş'ın yaptığı Mini Cargo gibi araçları artık yurt dışına ihraç ederken, dünyada her bin aracın 14'ü Türkiye'de üretiliyor. Önümüzdeki dönemde otomotiv sektörünün daha fazla yüksek katma değer sağlaması, 21 milyar dolar ihracat yapan otomotiv sektörünü önümüzdeki 4 yıl içinde 40 milyar dolar ihracata nasıl çıkaracağımızın çalışmaları içerisindeyiz. 60. hükümet döneminde yapacağımız bu çalışmalarla inşallah otomotiv sektöründe 40 milyar dolarlık ihracatı hep beraber göreceğiz. Hayal midir? 5 yıl öncesine baksınlar. 5 yıl önce benimle iddiaya girilseydi, 'arkadaş, 5 yıl sonra Türkiye'de enflasyon tek haneli olacak, Türkiye 489 milyar dolarlık bir GSMH yakalayacak, 106 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirecek, 20 milyar dolar doğrudan yabancı yatırım alacak' diye 'iddiaya girerim' deseydiler kuşkusuz bunun olmayacağına iddiaya girerdim ve kesin kaybederdim.''

-2 OTOMOTİV FİRMASININ TÜRKİYE YATIRIMLARI-

Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, Türkiye'nin dışarıdan çok daha iyi görüldüğünü, görüntüsünün çok net ve berrak olduğunu ifade ederek, ''Bundan dolayıdır ki dünyanın 2 otomotiv devi, sizler şahit oldunuz, duydunuz, bir firma gelip Türkiye'deki yatırımla ilgili çalışmalarını yapmış, diğer bir firma yaklaşık 1 milyar avroluk bir yatırımı Türkiye'de yapmanın şu anda çalışmalarını yapıyor'' diye konuştu.

Sosyal güvenlik priminden 5 puanlık düşüşün bir ''özveri'' olduğunu dile getiren Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Niye? Geçmiş dönemde 'kim ne veriyorsa ben 5 fazlasını veririm' diye 2 tane oy almak uğruna sosyal güvenlik sistemini batıranların faturasını öderken, bunları yapacağız. 38 yaşında Türkiye'yi genç emekli cennetine çevirenlerin çıkarmış olduğu faturayı öderken, bir taraftan da 5 puanlık indirim yaklaşık 4 milyar YTL'lik kaynak demek.

Bu konuda hükümete söz verdim. 'Göreceksiniz, sosyal güvenlik primlerinde vergisel yükler düşürüldüğü zaman Türkiye'nin bundan bir kaybı olmayacak. Bir taraftan kayıt dışı azalırken, bir taraftan da devletin gelirleri artacak' dedim. Eğer bunu ispatlarsanız hükümet programında belirtildiği gibi sosyal güvenlik primleri devamlı düşürülmeye devam edecek. Ama bunlar gerçekleşmedi... Arkadaşlar, hiç kimse kusura bakmasın, indiren tekrar bindirir.''

İstihdam politikalarında yeni açılımlarının olacağını, Türkiye'nin iş gücü planlaması yapmak durumunda bulunduğunu ifade eden Çağlayan, ''Biz sizlere yol gösterici olurken, sizlere rağmen bir şey yapma gayreti içinde olmayacağız'' dedi.

-BÜYÜK MAĞAZALAR YASA TASARISI-

Bakan Çağlayan, görüşmede İTO Meclisi üyelerinin ''büyük mağazalar'' konusunu gündeme getirdiğini hatırlatarak, bu tasarıyı Başbakanlığa göndereceklerini, Bakanlar Kurulunda görüşülmesinin ardından TBMM'ye geçeceğini bildirdi. Bu konuda çeşitli istekler bulunduğunu, ''haklı olarak'' çeşitli menfaat grupları olduğunu dile getiren Çağlayan, şöyle devam etti:

''Bu konuda serbest piyasa içinden gelmiş, bu kuralları benimsemiş bir insan olarak şunu çok net bilin ki, suyu tersine akıtmak gibi bir anlayışımız olamaz. Serbest piyasa kurallarına aykırı bir arayış içinde olmam. Serbest piyasa neyi gösteriyor, neyi ortaya koyuyorsa... Bu noktada tarafların hepsinden görüş aldık. Tekrar bir masa etrafında toplanacağız. Arkadaşlarımıza soracağız, ortaya çıkacak uzlaşmayla birlikte tasarıyı Başbakanımıza sevk edeceğiz.''

Bu yıl önlerine koydukları hedeflere ulaşma noktasında hiçbir tereddütlerinin olmadığını ifade eden Çağlayan, ''Eğer 2007 yılında erken seçime gitme noktasında kalkıp da Türkiye'nin gündemine bir takım felaket tellalları felaket senaryoları getirmeseydi, inanın bugün esnafın işleri çok açık olacaktı'' dedi.

Türkiye'nin içeride, dışarıda ve bölgesinde çok güçlü bir ülke olduğunu ifade eden Çağlayan, makro ekonomide elde edilen kazanımların üzerine, mikro reformları ekleyerek bunun sürdürülebilir hale getirileceğini söyledi.

Çağlayan, ''Görevimiz sanayicinin önünü açmaktır, varsa mayınlı alanların temizlenmesidir'' dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş da 2008'in, ekonomik beklentilerin karşılandığı ve istikrarın güçlendirildiği bir yıl olmak zorunda olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious