Görgü tanığı: Atlasjet uçağı pas geçti geri dönmedi

Görgü tanığı: Atlasjet uçağı pas geçti geri dönmedi.15322
  • Giriş : 01.12.2007 / 01:36:00
  • Güncelleme : 01.12.2007 / 01:25:00

Atlasjet'e ait yolcu uçağında hayatını kaybeden Sibel Uysal'ın (26) annesi konuştu!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde düşen Atlasjet'e ait yolcu uçağında hayatını kaybeden Sibel Uysal'ın (26) annesi Meral Uysal, uçağın Isparta Havalimanı'ndan pas geçtiğini gördüğünü söyledi.

Acibadem Hastaneleri'nin eczacısı olan kızı Sibel Uysal'ı karşılamak için havalimanına gittiğini söyleyen acılı anne, saat 01,30 sularında uçağın geldiğini, ancak pas geçerek Keçiborlu istikametine gittiğini, bir daha da dönmediğini ifade etti.

İstanbul'dan Isparta'ya gitmek üzere Atatürk Havalimanı'ndan kalkan Atlasjet Havayolları'na ait uçak, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi Çukurören köyü yakınlarında düştü.

AA muhabirlerinin derlediği bilgilere göre, Atlasjet Havayolları'nın, İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde 49 yolcu ile 7 mürettebat bulunan uçağı saat 00.51'de İstanbul'dan havalandı.

4203 sefer sayılı uçakla, saat 01.36'da, Isparta Süleyman Demirel Havaalanı'na inmek üzereyken temas kesildi. Olayın ardından Atlasjet Havayolları'nda ve Isparta Süleyman Demirel Havaalanı'nda kriz masası oluşturuldu.

Atlasjet Havayolları Üst Yöneticisi (CEO) Tuncay Doğaner, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul-Isparta seferini yapmak üzere 00.51'de Atatürk Havalimanı'ndan kalkan World Focus Havayolları'na ait Atlasjet Havayolları adına uçuş yapan KK4203 sefer sayılı MD83 tipi yolcu uçağıyla Isparta yakınlarda irtibatın kesildiğini belirtti. Açıklamada, şöyle denildi:

''Uçak havalandıktan sonra Isparta üzerinde kuleyle temasa geçilmiş olup, meydan görülmüş ve bu andan itibaren uçakla irtibat kesilmiştir. Uçakta 49 yolcu, 2'si kaptan, 4'ü hostes 1'i teknisyen 7 mürettebat, toplam 56 kişi bulunmaktadır. Yapılan ilk incelemede, hava şartlarında ve uçağın teknik özelliklerinde herhangi negatif bir bilgiye rastlanmamıştır.''

Doğaner, uçağın İstanbul-Isparta sefer saatinin 23.20 olduğunu, ancak uçağın Priştine'den İstanbul'a gecikmeli gelmesi nedeniyle rötarlı kalktığını bildirdi.

Atlasjet Havayolları'ndan yapılan açıklamada, uçakta World Focus Havayolları personelinden kaptan pilot Ferhat Özdemir, ikinci kaptan Fahir Aksoy, kabin amiri Çağatay Şirin, hostesler Mana Topçu, Sinem Hatice Vurgun ve Mümine Bulut ve teknisyen Alaattin Çelik Gürtürk'ün olduğu belirtildi.

-''DÜŞTÜ HABERİ...''

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ekipleri yaptıkları arama çalışmaları sonucunda, uçağın Keçiborlu ilçesinin 6-7 kilometre güney batısında, havalimanından yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta, Çukurören ile Yenitepe köyleri arasında bulunan 1830 metre rakımlı Türbetepe mevkisine düştüğünün tespit edildiğini bildirdi.

Sabaha karşı yapılan açıklamada, bölge arama kurtarma ekiplerinin olay yerine gittiği, enkazın olduğu noktada bir polis helikopteri bulunduğu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce oluşturulan Kaza Kırım Ekibinin kaza mahalline hareket ettiği kaydedildi.

Çukurören köyüne 10'dan fazla ambulans ile çok sayıda sivil savunma ve arama-kurtarma ekibi sevk edildi. Ambulanslar, Çukurören köyü yakınlarında beklerken, arama-kurtarma ve sivil savunma ekipleri, yaya olarak tepeye tırmanmaya başladı. Bu arada bir keşif uçağının Türbetepe civarında uçuş yaptığı gözlenirken, Ankara'dan gelen helikopterin de çalışmalara katılacağı öğrenildi.

Isparta Valisi Şemsettin Uzun, uçağın düştüğü mevkinin, bölgede keşif yapan askeri uçaklar tarafından belirlendiğini, ekiplerin yola çıktığını kaydetti.

-''YOLCU YAKINLARI HAVALİMANINDA...''

Bu arada, uçaktaki yolcuların yakınları, Atatürk Havalimanı'na gelmeye başladı. Uçakla irtibatın kesilmesinin ardından, havalimanına gelecek yolcu yakınlarına yardımcı olunması amacıyla iç hatlar terminalinde kriz masası oluşturuldu.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''İlk bulgulara göre bir hayat emaresi gözükmemektedir. Arama kurtarma ekipleri halen çalışmalarını sürdürmektedir'' dedi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, kaza nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne gelerek çalışmaları yerinde izledi.

Yıldırım, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Atlasjet Hava Yolları'nın İstanbul-Isparta seferini yapan uçağının inişe geçtiği sırada Türbetepe mevkisinde düştüğünü belirtti.

Uçağın hava şartları dolayısıyla Priştine'den Atatürk Hava Limanı'na geç geldiğini ve bu nedenle gecikmeli olarak kalkış yaptığını kaydeden Yıldırım, ''Isparta'da kuleyle yapılan muhaberede bir anormallik yok. Gerekli noktalarda gerekli raporlamayı yapıyor ve pisti gördüğünü iniş için alçaldığını söylediği anda irtibat kesiliyor ve kaza meydana geliyor'' diye konuştu.

Bakan Yıldırım, kaza kırım ekibinin uçağın CVR ve FDP olarak adlandırılan kara kutularının detaylı olarak çözülmesi ve olay yerinde yapılacak incelemelerle kaza nedeni hakkında daha kapsamlı sağlıklı bilgiye ulaşacaklarını bildirdi.

-DOĞANER'İN BASIN TOPLANTISI-

Atlasjet Havayolları Üst Yöneticisi Tuncay Doğaner, düzenlediği basın toplantısında, İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen uçaktan kurtulan olmadığını bildirdi.

Uçağın normal şartlarda Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na geldiğini ifade eden Doğaner, şunları kaydetti:

''Bundan daha güzel bir hava olamaz. Ancak meydan, pist görüldükten sonra, uçağın buraya nasıl düştüğü bir araştırma konusudur. Meydan görüldüğünü ve yaklaşmaya devam ettiklerini kuleye bildirdikten sonra uçakla temas kaybolmuştur. Uçakla temas kaybolduktan sonra bize haber geldi.

Arkasından ilgili bütün birimlere haber gitti. Söylentiler dışında uçakla ilgili herhangi bir temasımız olmadı. Bir hava kurtarma helikopterimizin pilotu ve ekibi, uçağın yerinin meydanın kuzey-batısında Kıraç köyü yakınlarında olduğunu tespit etti.

Hava şartları, görüş şartları herhangi bir yağmur, rüzgar yoktu, uçuşa son derece elverişli. Teknik bir arızayla uzaktan yakından bir ilgisi yoktur.''

Süleyman Demirel Havalimanı'na yaklaşması ve görüşü gayet kolay bir havaalanı olduğunu vurgulayan Doğaner, ''Bundan sonraki safha kara kutunun bulunup incelenmesidir. Artık konu bizden çıkmıştır. Uçağın herhangi bir arızası yoktur. 1996 model MD83 tipi uçak... Bakımları yerindedir. Bakımlarıyla ilgili bir hata söz konusu değildir. Yolcuların bütün sorumluluğu bize aittir. Rahmetli arkadaşlarım eğitimden yeni dönmüş son derece deneyimli pilotlardır'' diye konuştu.

-KAZA YERİNE İLK AA MUHABİRİ ULAŞTI-

AA Isparta muhabiri Hatice Özdemir, Türbetepe mevkisine düşen uçağın enkazına jandarma ekipleriyle birlikte ilk ulaşanlar arasında yer aldı. Özdemir, uçağın büyük ölçüde hasarlı olduğunu belirtti.

Atlasjet Havayolları'nın İstanbul-Isparta seferini yaparken düşen uçaktaki yolcuların isimleri şöyle:

''Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Mehmet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Sadettin Baysal.''

-''YOLCU YAKINLARI ENKAZ BÖLGESİNDE''-

Enkazın bulunduğu bölgenin belli olmasından sonra, yolcuların aileleri ve yakınlarıyla çevre köylerdeki vatandaşlar da bölgeye geldi. Kalabalık yüzünden cesetlerin toplanma çalışmaları aksayınca, jandarma vatandaşları bölgeden uzaklaştırmaya başladı.

AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, jandarma ve sağlık ekipleri bölgede yoğun bir çalışma içine girdi. Bir yandan cesetler torbalara konularak, ambulanslarla hastane morglarına gönderilirken, diğer yandan da enkazın bulunduğu bölgeye ulaşan çok sayıda vatandaş, uçaktaki yakınlarının cesedini görebilmek için güvenlik şeridini aşmaya çabalıyor.

Düşen uçağın enkazı üzerinde helikopterle inceleme yapan Isparta Valisi Şemsettin Uzun, ''O bölge uçağın geçiş noktası değil'' dedi.

-ATATÜRK VE Antalya HAVALİMANLARINDA KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

İstanbul Vali Yardımcısı Cafer Yıldız, düşen uçakta bulunan yolcu yakınları için Atatürk Havalimanı'nda kriz masası oluşturulduğunu ve kendilerine her türlü yardımın yapıldığını bildirdi.

Yıldız, Atatürk Havalimanı'nda toplanan yolcu yakınlarının da uçakla saat 11.20'de Isparta'ya götürüleceğini bildirdi.

Öte yandan, Antalya Devlet Hava Meydanları İşletmesi Başmüdür Yardımcısı Selahattin Kunt, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve Vali Yardımcısı Cevdet Ekmekçi yönetiminde Antalya Havalimanı'na da kriz masası oluşturuldu.

-ENKAZ BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALAR-

AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, enkazın bulunmasının ardından bölgeye onlarca ambulans, jandarma, sivil savunma ve arama kurtarma ekibi gönderildi. Valilik ve kaymakamlık yetkilileriyle uçakta yakınları bulunan vatandaşlar ve çevredeki köylerden de çok sayıda kişi de otomobilleriyle bölgeye geldi. Bölgeye ulaşımın rahat sağlanabilmesi amacıyla resmi kurumların iş makineleri, yolu genişletme çalışması yaptı.

AKUT Antalya Bölge Temsilcisi Yılmaz Sevgül, kendilerine resmi bir talebin gelmediğini, ancak bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek vermek istediklerini belirterek, 5 kişilik bir ekiple Isparta'ya hareket ettiklerini söyledi.

-UÇAKTA BİLİM ADAMLARI DA VARDI-

Ölen yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesinin davetlisi olarak, konferans vermek üzere gelen Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyor.

Gelişme üzerine, Süleyman Demirel Üniversitesince (SDÜ) düzenlenen, ''Ulusal Türk Hızlandırıcı Merkezi Projesi 4. Çalıştayı'' iptal edildi.

-BAKAN YILDIRIM, KAZA BÖLGESİNDE-

Ankara'dan özel bir uçakla bölgeye hareket eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Çukurören ve Yenitepe köyü arasındaki Türbetepe mevkisindeki enkazı havadan inceledi. Enkaz bölgesinde bir süre dolaşan uçak daha sonra Süleyman Demirel Havalimanı'na gitti.

Yıldırım, Süleyman Demirel Havalimanı'nda Vali Şemsettin Uzun ve kriz masası yöneticileriyle toplantı yaptıktan sonra, polis helikopteriyle kaza bölgesine hareket etti. Yaklaşık 10 dakika kadar, enkazın bulunduğu Türbetepe üzerinde uçan helikopter, bölgenin kayalık ve sarp olması nedeniyle iniş yapamadı. Helikopter, enkazın bulunduğu Türbetepe'ye yaklaşık 1.5 kilometre mesafedeki düz bir alana indi. Bakan Yıldırım ve beraberindekiler, buradan arazi araçlarıyla, patika yoldan enkaz bölgesine geldi.

Bakan Yıldırım, kaza bölgesi dönüşünde, ''Sivil savunma ekipleri, diğer görevliler, Cumhuriyet Savcısı nezaretinde cesetlerle ilgili tespitlerini yapıyorlar. Oluşturulan kaza kırım heyeti de olay mahallinde çalışmalarına başladı. Tekrar başımız sağ olsun'' dedi.

Bir gazetecinin ''Uçağın yaşının eski olduğu söyleniyor'' sözlerine Bakan Yıldırım, şu yanıtı verdi:

''1996 model, 11 yaşında bir uçak. 30-40 yaşında çalışan uçaklar var. Uçağın yaşı değil, kondisyonu önemli. Burada her şey kurallara bağlı. Kaza kırım ekipleri çalışmalarını yapar, her türlü bilgiye, kara kutulara ulaşır. Her şey net olarak ortaya çıkar. Bunun ötesinde yapılan yorumlar, değerlendirmeler boştur. Hiç kimseye de bir faydası yoktur. Onun için yolcularımızın acılı ailelerinin acılarını arttıracak değil, acılarını hafifletecek sorumluluk içinde olayı değerlendirmeyi herkesten bekliyoruz.''

-CENAZELERİN TEŞHİSİ-

Isparta Valisi Şemsettin Uzun da İstanbul'dan gelecek yolcu yakınlarının Süleyman Demirel Üniversitesinin Doğu Kampusü'ndeki Çiftçi Eğitim Merkezi'ne götürüleceğini, burada teşhis edilen cenazelerin yakınlarına teslim edileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, düşen Atlasjet uçağında hayatını kaybedenlerin kimliklerinin tespitinde bir karışıklık yaşanmaması için Adli Tıp Kurumu Başkanı Keramettin Kurt'a talimat vererek, olay yerine uzman bir ekip gönderilmesini istedi.

Kurt başkanlığındaki, uzman doktorlardan oluşan 6 kişilik ''kimliklendirme ekibi'' Isparta'ya gitmek için harekete geçti. Ekip, adli tıp tekniklerinden yararlanarak ölenlerin kimliklerini tespit edeceği, gerekmesi halinde DNA incelemesinin de yapılacağı belirtildi.

-KAZA KIRIM EKİBİ BÖLGEDE-

Ulaştırma Bakanlığınca, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarında düşen Atlasjet uçağının enkazında inceleme yapmak üzere görevlendirilen 2 kaptan pilot, 3 mühendis ve bir hava trafik kontrolöründen oluşan kaza kırım ekibi bölgeye ulaştı.

Bölgeye ulaşan ekip, kazanın nedenlerine ilişkin araştırmalarının ardından elde edilen bulgular doğrultusunda bir rapor hazırlayarak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a sunacak.

-''AİLELER OLAY YERİNDE...''

Kazanın ardından Atatürk Havalimanı İç Hatlar Terminaline gelen yolcu yakınları, buradaki bekleme salonuna alındı. Çok üzgün oldukları gözlenen ve zaman zaman gözyaşlarını tutamayan, sinir krizleri geçiren yolcu yakınlarına sağlık ekipleri müdahale etti.

Gelen talepler üzerine yolcu yakınları ve havalimanında bulunan basın mensuplarının bir kısmı, olay yerine götürülmek üzere THY tarafından tahsis edilen uçağa alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious