Görkemli Cemevleri geliyor

Görkemli Cemevleri geliyor.13613
  • Giriş : 14.01.2008 / 19:04:00

AKP'nin geniş yankı uyandıran ve merakla beklenen Alevi açılımının ayrıntılarını tartışmak üzere, önümüzdeki günlerde Alevi dernek ve vakıfları bir araya getirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Davetin organizasyonunun da AKP'nin Alevi milletvekilleri İbrahim Yiğit ve Reha Çamuroğlu'nun yapması bekleniyor.

AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu ve Abdal Musa Vakfı'nın birlikte organize ettiği "Muharrem Orucu Yemeği"nin ardından, Alevi açılımı konusundaki çalışmalara hız verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İspanya'ya hareketinden önce "Cemevi talebine uzak kalmayız" yönündeki açıklamaları Alevileri de harekete geçirdi.

Alevi derneklerinin Muharrem Orucu yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan'dan "vaaz değil, somut bir şeyler bekliyoruz" açıklamalarının üzerinden bu konudaki çalışmalara da hız verildi.

AKP'nin Alevi milletvekilleri İbrahim Yiğit ve Reha Çamuroğlu, somut öneriler için çalışmalarına başladı. Türkiye'de iki sene içerisinde Alevilerin sorunlarının tamamının çözülmesini hedefleyen milletvekilleri, "Alevi sorun ve çözüm önerilerine ilişkin" bir rapor hazırlayacak. Raporun hazırlanması sırasında bütün Alevi Dernek ve Vakıflarına davet göndererek, bir toplantı yapmaya hazırlanan milletvekilleri, önerileri dinleyecek ve raporuna son şeklini verecek. Toplantının, önümüzdeki haftalarda organize edilmesi bekleniyor.

Öte yandan, AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu'nun da önümüzdeki günlerde yine bu konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenlemesi de bekleniyor.

NELER ÖNGÖRÜLÜYOR?

Hükümetin, Alevi sorunlarının çözümüne ilişkin ortaya koyacağı somut öneriler ise belli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre, Aleviliğin bir kurum aracılığıyla devlette temsili sağlanacak. "Alevi Genel Müdürlüğü" adıyla kurulması planlanan kurumun, Başbakanlığa ya da Devlet Bakanlığına bağlı olması tartışılıyor.

Genel Müdürlük için öngörülen kadro sayısı da şimdilik 3 bin olarak düşünülüyor. Bu sayının 3 bini geçebileceği de ifade edilirken, kurum bütçesi için öngörülen rakamın da 2-3 Milyon YTL olduğu kaydedildi.

ALEVİ ENSTİTÜLERİ

Alevilerin inanç önderlerinden olan "dede" ve "baba"ların eğitimi için de enstitülerin kurulması gündemde. Bu enstitülerin üniversiteler kanalıyla oluşturulacağı ifade edilirken, buralarda "din sosyolojisi", "dinler tarihi", "Alevilik uzmanları", "Alevi dedeleri ve kanaat önderleri" başta olmak üzere akademisyenler eğitim verecek, Alevilik araştırmaları yapılacak.

Alevi açılımının en önemli somut örnekleri olarak da İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük kentlere görkemli Cemevleri yapılacak. Bu Cemevlerinin kurulması planlanan "Alevi Genel Müdürlüğü" bütçesi kullanılarak yapılması da gündemde. Cemevleri için de belediyelerden arsa konusunda da yardım istenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious