Görme bozuklukları

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Görme bozuklukları öğrencinin başasını olumsuz yönde etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Görme bozukluklarının, okula başlayacak 20 çocuktan biri ve okula giden her dört çocuktan birini etkilediği belirtiliyor. Göz tembelliği, şaşılık, miyop, hipermetrop ve astigmat çocuklarda en sık görülen göz rahatsızlıkları olarak biliniyor. Bu sorunların erken tanısı ve tedavisi ise öğrencinin eğitim hayatında büyük önem taşıyor.

Sakarya İnci Göz Hastanesi Uzman doktorlarından Hakan Yüzer, görme bozukluğu yaşayan öğrencinin derslerinde, arkadaş çevresinde ve okula uyumda zorluk yaşayabileceğini söylüyor. ıÜüHalk dilinde göz tembelliği olarak bilinen, eıÜün sık görülen ve farkedilmesi zor olan hastalığın ise 'ambiyopi' olduğunu ifade eden Yüzer, şu bilgileri verdi: "Doğuştan olan göz kusurları tam tedavi edilmemişse, göz tembelliği ortaya çıkıyor. Göz tembelliği, iki gözün farklı numaralarda olmasıyla meydana çıkıyor. Beyin az gören göz yerine normal gören gözü tercih ediyor. Öbür bulanık görüntü bir tarafa itiliyor. Ve böylece o göz kullanılmadığı için tembel göz oluyor. Bunu çocuk farkedemeyebiliyor, görmesi giderek azalıyor. 4-7 yaş arasındafark edelirse bu rahatsızlığı tedavi edebilmek mümkün. Bu konu okul öncesinde yapılan aşı programı gibi hassas bir şekilde ele alınmalı ve çocuklar mutlaka göz taramasından geçirilmelidir. "

ÖĞRETMENLER DİKKATLİ OLMALI

Özellikle okula yeni başlayan çocukların öğretmenleri tarafından çok iyi bir şekilde izlenmesini isteyen Yüzer, "Öğretmen çocuğun öğrenme performansından çocukta bir göz kusuru olup olmadığını anlayabilir. ıÜüÇocuk, tahtadaki yazıyı görmekte güçlük çekiyor, gözünü sürekli kırpıyor, tahta yerine yanındaki arkadaşına bakıp yazıyorsa bu çocuk mutlaka göz muayensinden geçirilmelidir" tavsiyesinde bulunan Yüzer, göz kusurları tedavi edilen öğrencinin öğrenme performansının normale döndüğünü vurguluyor.

Yüzer, göz kusurlarının giderilmesinde lens yerine gözlüklerin tercih edilmesini önererek "Çocuklar çok kalabalık ve hareketli okul ortamında lens kullanmakta zorluk çekebilirler. Ayrıca itiş, kakışlarda göze çarpma sonucu lensler gözlere zarar verebilir. Çok gerekli değilse gözlük tercih edilmelidir. " dedi.

Yüzer, okula giden çocukların düzenli bir şekilde göz taramasından geçirilmesi gerektiğinin sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious