Görme engelli 8 kardeşin dramı

Görme engelli 8 kardeşin dramı.18344
  • Giriş : 11.05.2008 / 00:53:00
  • Güncelleme : 11.05.2008 / 00:05:08

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde görme engelli 8 kardeş kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. 10 kardeşin 8'i görme engelli olan aile sefalet içinde yaşam mücadelesi veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Viranşehir merkeze bağlı Eski Demirci köyünde ikamet eden Kaman ailesinin durumu yürek burkuyor. Toplam 8 evin bulunduğu köyde ikamet eden ve taştan yapılmış mağarayı andıran evde oturan Kaman ailesinin 10 çocuğunun 8'inin gözleri görmüyor.

Doğuştan kör olan kardeşlere bakan anne ise yaşlılığın da verdiği sağlık problemlerinden dolayı yatağa düşmüş durumda. Herhangi bir geçim kaynakları bulunmayan aile, köy sakinleri tarafından verilen birkaç kâse yemekle geçinmeye çalışıyor.

Geceleri eve yılan geldiğini belirten baba Mehmet Nuri Kaman, "Yılan gelip evlatlarıma zarar verecek diye gece sabaha kadar nöbet tutuyorum." dedi.

Yaşadıkları evde yağmur suyunun içeri girdiğini belirten görme engelli Amber Kaman, geceleri yılanların korkusu ile yattıklarını belirtti.

Amber, "Ben de kardeşlerim gibi doğuştan görme engelliyim. Nereye nasıl gideceğimi bilemiyorum. Çoğu zaman taşların üzerine düşüp yaralanıyorum. Benim gibi kardeşlerimde aynı durumda. Evimizde sadece 2 kardeşimle annem ve babam görüyor. 8 kardeş görmüyoruz. Annem ve babam yaz aylarında şehir dışına pamuk toplamaya giderek geçimimizi sağlamaya çalışıyorlardı. Ama onlarda yaşlandılar. Annem yatağa düştü. Şuan bize sadece bir abim bakmaya çalışıyor. 12 kişiyiz çoğu gün aç yatıyoruz.'' diye konuştu.

Evin tek okuyan çocuğu olan Abdulkerim'in ailesinin geçimini sağlamak için okulu bırakmak istediğini söyleyen Anne Zindi Kaman, ''Oğlumun okulu bırakmasını istemiyorum. Oğlum okuyacak. Bizim gibi mağdur insanlara inşaallah faydalı olacak'' şeklinde konuştu.

Gözleri görmeyen Cemile (28), Lütfi(26), Rahime(20), Amber(18), Müzeyyen (17), Ali (12), Medine (13) ve Reşit Kaman(9) kardeşler kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Tek hayallerinin görmek olduğunu belirten kardeşlerden Amber, kendini anlattığını düşündüğü ''Yorgunum dostlarım'' şarkısını söyleyerek gözyaşı döktü.

Amber, "Ne olursunuz gözlerimizi açın. Anneme de yağmur suyunun girmediği, yılanların bulunmadığı bir ev yapın.'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious