Görme engelli Adem, 2. üniversiteli oldu

Görme engelli Adem, 2. üniversiteli oldu .52838
  • Giriş : 18.11.2007 / 12:21:00

Konya'da üniversitede ilk okuduğu bölümü, aşık olup evlenince evini geçindirmek için bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da üniversitede ilk okuduğu bölümü, aşık olup evlenince evini geçindirmek için bırakan doğuştan görme engelli Adem Algül, eşinin hazırlık kitaplarını okuyarak kendisini çalıştırması sayesinde tekrar üniversiteli oldu.

Doğuştan görme engelli 25 yaşındaki Adem Algül, yaptığı açıklamada, 2000 yılında girdiği ÖSS sonrası Selçuk Üniversitesi (SÜ) Eğitim Fakültesi Edebiyat Öğretmenliği Bölümü' kazandığını söyledi.

Azmi, öğretmenleri ve arkadaşları sayesinde okulunda çok başarılı olduğunu belirten Algül, ''Bazen arkadaşlara anlamadığı derslerde yardımcı olurdum. Bir gün arkadaş ortamında SÜ Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü öğrencisi eşim Neslihan ile tanıştım. Onunla tanıştıktan sonra hayatım birden değişti. Her zaman çarpan kalbim artık daha farklı atmaya başlamıştı'' dedi.

Eşine tanıştığı gün aşık olduğunu ifade eden Algül, şöyle devam etti:

''Yaşadığım duyguları cümlelerle tarif edemem. Tanıştıktan sonra daha sık görüşmeye başladık. Neslihan da bana aşık oldu. Ben kendimi hiç göremedim ama bana her zaman 'çok yakışıklısın' diyor. Ben de onun çok güzel olduğuna inanıyorum. Aşık olmak için görmeye gerek yok. Evlenmeye karar verdik. Ancak aileler görme engelli olduğum ve ikimiz de öğrenci olduğumuz için aldığımız karara karşı çıktı. Ancak biz birbirimizi deliler gibi seviyorduk. En sonunda onlar da aşkımız karşısında çok fazla dayanamadı. 5 yıl önce hayatımızı birleştirdik. Şevval ismini verdiğimiz ve şu an 4 yaşında olan kızımız dünyaya geldi.''

Maddi olarak sıkıntı yaşadıkları için evlendikten sonra fakülteden ayrıldığını, eşinin de bir süre okuluna ara verdiğini belirten Algül, ''2004 yılında KPSS'ye girdim. Bir yerde santral memuru olarak çalışmaya başladım. Maddi olarak rahatlayınca, okumayı çok istediğim üniversite için tekrar sınava girdim. En son yapılan ÖSS'de başarılı oldum'' dedi.

Eşi sayesinde Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü'nü kazandığını anlatan Algül, şunları kaydetti:

''Karıma gönül gözüyle aşık oldum. Sağlık yönünden her hangi bir problemi olmayan karımın sayesinde tekrar üniversiteli oldum. Karım okudu ben dinledim. Şu anda Edebiyat Bölümü 4. sınıf öğrencisi olan karım, eğitimim açısından bana çok yardımcı oluyor. Arkadaşlarımın notlarını alıp eve getiriyorum. Sonra karım okuyor. İlerde yüksek lisans yapmak istiyorum.''

Gören insanlar gibi hayatını normal olarak sürdürdüğünü ifade eden Algül, okuluna kendisinin gidip geldiğini söyledi.

Neslihan Algül (25) ise ilk tanıştığı gün Adem'e aşık olduğunu belirterek, ''Evet kocam görmüyor. Ancak onun mükemmel bir kalbi var. Onunla çok mutluyum. Bizi ancak ölüm ayırır. Birbirimizi deliler gibi seviyoruz. Biz aşkımızın bir ömür boyu devam edeceğine inanıyoruz. Görme yönünden bir sorunum yok. Biz aşkın hiçbir engel tanımadığını ispatladık. Umarım bizim sevgimiz, bizim gibilere örnek olur'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious