Görme engelli ama öğretmen oldu

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Denizli'de 24 yaşındaki görme engelli bir öğretmen, öğretmenlik yemini etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erday çiçeği burnunda bir öğretmen ancak onu diğerlerinden ayıran bir fark var. Yüksek göz tansiyonu sebebiyle 9 yaşında gözlerini kaybetmiş. Görme engeli sebebiyle hayattan yılmayan Nevin Erday, ilk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra üniversite sınavına girdiği ilk yıl Gazi Üniversitesi Kırşehir Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği'ni kazanmış. Fakülteyi okurken diğer arkadaşlarına göre zorluklar çeken Nevin Erday, üniversite hayatını başarıyla tamamlayarak öğretmen adayı olur. Kamu Personel Seçme Sınavı engelini de aşan Erday, geçen yıl mayıs ayında stajyerliğini bitirerek öğretmenliğe başlar. İlk olarak Denizli'nin Kayhan beldesindeki Mehmet Atmaca İlköğretim Okulu'nda göreve başlar.

Denizli'de, yeni öğretmenler için 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi'nde bir tören düzenlendi. Bu törende yer alan görme engelli Nevin Erday, başarısını kendisiyle barışık olmasına bağladı. Okul yıllarında çeşitli zorluklarla karşılaştığını söyleyen Nevin Erday, "Eğitimde öğrenme, büyük ölçüde görme sayesinde oluyor. Bende görme olmadığı için diğer arkadaşlarıma göre daha çok çaba harcamam gerekiyordu. Zihnimi ve diğer duygu organlarımı daha fazla kullanmam gerekiyordu ve böyle de yaptım. Diğer arkadaşlara göre zorluklar yaşadım ama bir işe gönül veriyorsanız, onu canı gönülden istiyorsanız aslında hiçbir zorluk yoktur." dedi.

Kendisiyle barışık olan insanların hayatta başarılı olacağını da ifade eden Erday, "İnsan, her yönüyle kendiyle barışık olmayı biliyorsa özür bence o kadar büyük sorun değildir. Aslında gözlerimi ilk kaybettiğim zaman bazı sorunlar yaşadım. Ama bir süre sonra kendimle barıştım ve zorluk çekmedim." diye konuştu.

Toplumda özürlülerin sosyal hale getirilemediğini de aktaran Erday, "Özürlüler pek fazla eğitilmemiş. Bugün baktığımızda özürlülerin sadece yüzde 2'sinin üniversiteli olduğunu görüyoruz. Birçok özürlü vasıfsız işlerde çalışıyor. Böyle olunca da insanlar bize farklı ölçüde yaklaşabiliyorlar. Ama siz insanlara bazı şeylerinizi anlattığınızda, yaptığınız işleri gördüklerinde sizi kabullenmeleri zor da olsa eninde sonunda sizi kabulleniyorlar." şeklinde konuştu.

Erday, öğrencilerinin görmeyen bir öğretmenle karşılaştıklarında çok şaşırdıklarını da belirterek, "Ama daha sonra bana nasıl yardımcı olabileceklerini düşünmeye başladılar. Benim ne istediğimi neye ihtiyacım olduğunu bildikçe öğrencilerle aramızda problem de olmadı." ifadelerini kullandı.

Erday, özürlülere de şu çağrıyı yaptı: "Eğer bir şeyi değiştiremiyorsanız. -Mesela ben görmüyorum ve görme problemimin hiçbir şekilde çözümü yok.- Onunla yaşamayı öğreneceğiz. En başta kendimizle barışık olmayı öğreneceğiz. Eğer kendimizle barışmayı bilirsek her şey daha kolay olacak. O yüzden yılmamak lazım, kendimizle barışmayı öğrenmemiz gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious