Görme engelli gencin azmi

  • Giriş : 08.06.2008 / 11:34:00

Konya'da doğuştan görme engelli genç, hem üniversitede okuyor hem de Yüksek Öğretim Kurulunda (YÖK) santral memuru olarak çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Engelli Özgür Şahin (23), yaptığı açıklamada, çiftçilik yaparak geçimini sağlayan bir babanın 3 çocuğundan biri olduğunu söyledi.

Doğuştan görme engelli olduğunu ifade eden Şahin, ''Başta çok doktora gittim ancak görmemin imkansız olduğunu öğrendikten sonra bu durumu kabullenmekten başka çarem kalmadı. Bu yüzden her işimi kendim yapmaya gayret gösterdim'' diye konuştu.

Ailesinin her konuda olduğu gibi eğitim konusunda da kendisine yardımcı olduğunu ifade eden Şahin, şunları kaydetti:

''Eğitim hayatımı hep ailemden uzak, il dışında sürdürmek zorunda kaldım. 7 yaşında İzmir Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu'na gittim. Okuyabilmek için çok küçük yaşlarda, Antalya'da oturan ailemden ayrılmak zorunda kaldım. Arkadaşlarımın ve öğretmenlerimin yardımı, ses kayıt cihazları ve azmim sayesinde başarılı oldum. Ortaokulda girdiğim Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'nı kazanarak Isparta'ya yerleştim. Lise biter bitmez 2003 yılında ÖSS'de başarılı oldum. Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü'nü kazandım. Birçok takdir ve teşekkür belgesi aldım.''

Geçen yıl bitirmesi gereken okulunu devamsızlık ve sınavlar nedeniyle bir yıl uzatmak zorunda kaldığını belirten Şahin, şunları söyledi:

''2 yıl önce, engellilere yönelik sınavı kazandım. YÖK'te santral memuru olarak çalışıyorum. Aileme yük olmamak için işe başlayınca okula çok fazla gidemedim ve bölümüme bir yıl daha devam etmek zorunda kaldım. Bu yıl okulum bitiyor. Başarının insanın kendi elinde olduğuna inananlardanım. ÖSS'ye girecek arkadaşlara heyecanlanmamalarını tavsiye ediyorum. Başarısız olunca unutmasınlar ki hiçbir şey hayatın sonu değil. Sabretmeleri gerekiyor. Hayatta en kötü şey olumsuz düşünmek. Unutmasınlar, ben üniversiteyi görmeyen gözlerimle kazandım.''

Şahin, otomobil kullanmayı çok istediğini ancak bunun imkansız olduğunu sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious