Görme engelliler için bilgisayar kursu

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Kayseri Şubesi, görme engellilerin nitelik kazanarak iş sahibi olması amacıyla, âmâ vatandaşlara yönelik bilgisayar eğitim kursu başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği, görme özürlülerin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözme girişimlerini hızlandırdı. Bu çerçevede derneğin1998 yılından bu yana faaliyetlerini sürdüren Kayseri şubesi tarafından görme engelliler için bilgisayar kursu açıldı.

Proje kapsamında 10 kişilik görme grubu bilgisayar operatörlüğü dersi alacak. Kursa ilişkin bilgiler veren Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Kayseri Şube Başkanı Mustafa Arslan, bilgisayar eğitimlerinin 3 aylık periyodik dönemler halinde verileceğine söyledi. Kurs çerçevesinde bir eğitim sınıfı oluşturulduğunu belirten Arslan, sınıfta 5 bilgisayar ile birlikte 1 kabartma monitör ve kitap okuma makinesi bulunduğunu anlattı.

Kursta kullanılacak araçların görme engelliler için özel üretilmiş ürünler olduğunu ifade eden Arslan, "Cihazlarımızın tamamı, gözlerini kullanamayan insanların diğer duyu organları yardımıyla eğitimini kolaylaştıran araçlardır. Kursta kullanılan araçların tamamı konuşan cihazlardır. Hiç görmeyen bir kişi sınıfımızda kolayca eğitim alabilme imkanına sahiptir." dedi.

Mustafa Arslan, kursların Cumhuriyet mahallesindeki dernek binasında sürdürüleceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious