Görme engelliler için özel restoran

Görme engelliler için özel restoran  .17001
  • Giriş : 06.07.2008 / 13:55:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:37:41

Kayı Grubu'na ait Adam and Eva Otel bünyesinde ilginç bir restoran hizmete girdi. Duyuların ön planda tutularak yemek yenilen Blind adlı restoranda tamamen karanlık ortamda el yordamıyla yemek yeniliyor. Sağlıklı insanlara hitap etmek amacıyla açılan

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sıra dışı dizaynı ile dünya çapında ödüller alan Adam and Eva Otel, Türkiye'de ilk kez hizmete soktuğu körler restoranıyla da bir yeniliğe imza attı. Dünyaca ünlü kentlerde uygulamaları olan bu restoranda tamamen karanlık ortamda el yordamıyla yemek yiyorsunuz. Otel bünyesinde hizmete giren Blind restorana gelen müşteriler kapıda karşılanarak menüden yemeklerini seçerek siparişlerini veriyor. Daha sonra ön salonda loş ışıklı ortamda üzerilerindeki tüm değerli eşyalar ve ışık verme ihtimali olan malzemeler alınarak kasada saklanıyor. Yemek dökme ihtimalleri göz önünde bulundurularak müşterilere siyah önlük giydiriliyor. Daha sonra görme özürlü bir garsonun yardımıyla labirent şeklinde dar bir koridordan geçerek restorana alınarak masalarına oturtuluyor. Daha sonra yemekleri ikram ediliyor. Garsona haber vermeden hareket edemeyen müşteriler tüm ihtiyaçlarını garsona seslenerek gideriyor. Hiç ışık almayan ve zifiri karanlık bir ortam olan restoranda müşteriler yemeklerini el yordamıyla yiyor. Kaşık ve çatal verilmesine rağmen çoğu zaman başarılı olamayan müşteriler, genellikle elle yemek zorunda kalıyor. Örneğin çorbayı kaşıkla yemek yerine kaseden içmeyi tercih ediyor.

Restoranda kullanılan malzemeler de çarpmalara karşı kolay devrilmemesi için genellikle köşeli ve geniş tabanlı malzemeler tercih ediliyor. Zifiri karanlıkta üstlerine başlarına döke döke yemeklerini yiyen müşteriler, ilginç bir deneyim yaşıyor. Zifiri karanlıkta yaklaşık bir saat süren yemeğin sonunda duygularını dile getiren müşteriler, hem eğlendiklerini hem de gözlerin ne kadar değerli olduğunu anladıklarını ifade ediyor.

Adam and Eva Otel Genel Müdürü Cem Uzan, dizayn otel olarak hizmet verdiklerini belirterek turizmde sürekli yenilikler yapmak gerektiğini söyledi. Kendilerinin de dünyanın önde gelen kentlerindeki bu uygulamayı Türkiye'ye taşımak istediklerini belirterek "Dünyadaki benzerlerini gezdik inceledik ve bize uygun bir konsept geliştirdik. İnsanların tatilde bir farklılık yaşamalarını istedik. Blind restoranı kurduk ve çok da ilgi görüyor. İnsanlar burada bir akşam yemeği yediklerinde gözlerinin ne kadar değerli olduğunu görüyor. Sıra dışı bir eğlence yaşıyor aynı zamanda." şeklinde konuştu. Normal insanların böyle bir yerde hizmet veremeyeceğini kaydeden Uzan, görme özürlü iki insan bulduklarını ve bunları bir süre eğitime tabi tuttuktan sonra hizmete başladıklarını kaydetti.

Otelde her şey dahil sistemi uygulanmasına rağmen Blind restoranda yemek ücretli 16 kişilik restoranda kişi başına 100 dolar alınıyor.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious