Görme engelliler sesli ortamda sınav istiyor

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Sınavlarda engelleri nedeniyle özel şartlarda soruları cevaplayan özürlüler, soruları okuyan gözetmenlerin zor soruları atlaması, işaret ve imgeleri yanlış tanımlamaları nedeniyle sıkıntı çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Engelli öğrenciler için sınavlarda özel sınıflar ayarlanıyor. Sorular gözetmenler tarafından öğrencilere okunuyor. Ancak engelliler için sınavlar istenilen düzey ulaşmış değil. Görme engelliler bazı sorulardan muaf olmasına rağmen, konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmayan gözetmenler öğrencilere muaf oldukları soruları sorabiliyor, zor görülen sorular atlanıyor, öğrenciler eksik sınav yapıyor.

Görmedikleri soruları çözme sıkıntısının yanında gözetmenlerin bilgi ve becerilerine mahkum olduklarını dile getiren görme engelliler bilgisayar çağında yaşadıklarını vurguluyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın görme engelliler için soruların bilgisayar ortamında sesli olarak hazırlanmasını isteyen engelliler, uzaktan eğitim gibi birçok yöntemin sesli okumayla yapıldığına dikkat çekiyor.


Milli Eğitim Bakanlığı sınavlarda kayırma olmaması için branş öğretmenlerine soru okutturmuyor. Branş dışı gözetmenlerin ise soruları anlatmakta yeterli olmaması görme engelli öğrenciler ile normal öğrenciler arasındaki eşitsizliği sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious