Görme özürlü dede, ÖSS'ye girdi

Görme özürlü dede, ÖSS'ye girdi.11812
  • Giriş : 14.06.2009 / 14:27:00

78 yaşındaki görme engelli Rıza Kabakçı, son ÖSS'nin en yaşlı katılımcısı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda sınava giren Rıza dede, psikoloji bölümü kazanmak istediğini belirterek gençlere ömürlerinin sonuna kadar okumalarını tavsiye etti.

Tüm yurtta yaşanan son ÖSS sınavı heyecanına engelli vatandaşlar da ortak oldu. Beyazıt'da bulunan İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nda sınava giren 14 görme engelli vatandaş, 2 görevli yardımıyla soruları yanıtladı.

Aynı okulda sınava giren görme engelli Rıza Kabakçı da son ÖSS'nin en yaşlı katılımcısı oldu. 4 çocuk 3 torun sahibi Rıza dede, sınava da oğlu Mehmet Kabakçı'nın refakatinde geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini dışarıdan tamamlayan Rıza dede, bugün de 3. kez ÖSS heyecanı yaşadı.

3 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle görme yeteneğini kaybeden Rıza dede, sınav çıkışında çocuklarını bekleyen velilerin alkışını alırken, bazı veliler de Rıza dedenin elini öpmeye çalıştı.

Sınavının çok iyi geçtiğini ve zorlanmadığını söyleyen Rıza dede, "Hiç heyecanlanmadım. Sınav bana kolay geldi. Bu yıl 3. kez ÖSS sınavına girdim. Okumayı çok seviyorum herkesin okumasını istiyorum. Ben ilk, orta ve lise öğrenimimi dışarıdan tamamladım" dedi.

Daha önce veterinerlik bölümü kazandığını ancak pskiloji okumak istemesi nedeniyle bu bölüme gitmediğini söyleyen Rıza dede, "Psikoloji okumak istiyorum. Bitirdikten sonra da insanlara yardımcı olmak istiyorum. Gençlere 7 yaşından 80 yaşına kadar okumalarını tavsiye ederim. Okumak kadar güzel birşey yok" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*