Görme özürlüler alnıyla görecek

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Bir gözlük ve alın bölümünden oluşan cihaz bir şapka gibi takılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görme özürlü kişiler için geliştirilen ve kafaya bir şapka gibi takılan cihaz, alındaki görme sinirlerini uyararak, bakılan nesneleri görselleştirmeye yardım ediyor.

Orijinal adıyla Forehead Retina System (Alın Retina Sistemi) adlı cihaz, kafaya bir şapka gibi takılıyor. Cihaz, alnın içindeki görüş algılayıcı hücrelerini uyararak, görme özürlü kişilerin etraflarındaki nesneleri görme yeteneklerini artırıyor. Cihaz, Tokyo Üniversitesi ile EyePlusPlus adlı bir teknoloji şirketi tarafından ortaklaşa olarak geliştirildi.


Cihazın üzerinde bulunan bir mini kamera, kullanıcının gözünün baktığı bölgenin fotoğrafını çekiyor. Cihazın bilgisayarı, dijital görüntüyü iki ayrı işlemden geçiriyor. Bunlardan birincisi, bakılan nesnenin arkaplana olan uzamsal bağıntısını bir algoritmaya döküyor. Bakılan nesneyi arkaplandan ‘ayıran’ sınırlar olan köşeleri ve kenarları güçlendiriliyor. İkinci işlemde ise, bu nesnenin kısa zaman dilimleri içindeki konum değişimleri (hareketi) işlemleniyor.
FRS ile görme özürlü kişinin bakışı resimdeki gibi olacak.

Üçüncü aşamada, bu görüntü sinir uçlarının algılayabileceği şekilde elektrik akımına çevriliyor. Alna takılan cihazdaki elektrodlar alnın içindeki titreşim ve fiziksel dokunuş algılayıcılarını (mechanoreceptor) titreşim yoluyla uyarıyor.

HENÜZ DENEME AŞAMASINDA

FRS cihazının renk bildirim özelliği (Tactile Primary Color Approach) titreşim algılayıcıları olan Merkel hücreleri, Meissner hücreleri ve Pacinian hücrelerini kırmızı, yeşil ve mavi renklere göre ayrı ayrı uyarıyor. Sonuçta kullanıcı baktığı nesnenin renkleri hakkında da fikir sahibi olabiliyor. FRS cihazı henüz bir ürün olarak piyasada satılmıyor. Cihazın parçaları deneme aşamasında çeşitli konferanslarda uzmanlar tarafından deneniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious