'Görmenizi Çaldırmayın'

'Görmenizi Çaldırmayın'.14471
  • Giriş : 10.10.2008 / 20:34:00

“Görmenizi Çaldırmayın” sloganı ile Dünya Görme Günü, Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Başkanı Rıfat Küpeli başkanlığında Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu, Dünya Görme Gününde, Dünyadaki İstatistiklerin trajik yanının, Körlüğün %80'inin önlenebilir ve tedavi edilebilir olmasına dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2020 vizyonu ”Görme Hakkı” girişimi ile, önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

100 MİLYON KİŞİ KÖR OLMAKTAN KURTULACAK

Uluslararası Vision 2020 Programı başarıyla uygulanabilirse tahminen 223 milyar $ tasarruf edilecek ve böylelikle Türkiye ekonomisine de büyük katkı sağlayacak. Aynı zamanda bu program başarıyla uygulandığında 100 milyon kişi kör olmaktan ve körlüğün neden olacağı yoksulluk ve sosyal dışlanmadan korunacak.

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Başkanı Rıfat Küpeli, “VISION 2020 yaşlılarda körlüğün en önde gelen nedeni olan Katarakt ameliyatını ihtiyacı olan herkese 'hediye edebilmek' için çabalamaktadır. Elde edilen kazanca oranla, maliyeti düşük ve basit bir ameliyatla tedavi edilebilen ameliyatları halka ücretsiz verebilmek ise, en büyük amaçtır. Yakın zamanda bu gerçekleşecek” dedi.

Bu yılda “Dünya Görme Günü” Türkiye genelinde Gözlükçüler Optisyenler Konfederasyonu olarak, Sağlık Bakanlığı, Toplum Sağlığı Araştırma Merkezi ve Etimesgut Belediyesi'nin katkı ve destekleri ile anlamlı bir şekilde kutlandı. Yapılan etkinlikler arasında Etimesgut Belediyesi Orhan Tan Huzur Evi ziyaret edilerek yaşlı ve kimsesiz insanların göz taramaları yapıldı. Ayrıca, ihtiyaç sahibi olan halkada ücretsiz muayeneleri yapılarak, güneş gözlüğü ve birçok hediyeler verildi.

Yurdun 81 ilinde yapılan etkinliklerde, gözlükçüler tarafından şehirler pankart ve afişlerle donatılarak günün önemi bir kez daha hatırlatıldı. İzmir'de Büyükşehir Belediyesi Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi sakinlerine ve Ankara Etimesgut Belediyesi'nde yapılan etkinlikle huzurevi sakinlerine ücretsiz göz muayeneleri yapılarak hediye olarakta güneş gözlüğü hediye edildi.

Panelde bir konuşma yapan Prof. Dr. Nazmi Zengin yaşlıların göz sağlığı sorunları, Doç. Dr. Fatih Kara halk sağlığı açısından yaşlıların göz sorunları, geleceğe bakan gözler için renkli camlar ile uv'den korunma konularını içeren bir konuşma yaptılar.

Uluslararası sivil toplum örgütleri ve Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu körlüğün önlenebilir ve kolay tedavi edilebilir nedenlerini ortadan kaldırmak için güç biriliği yapıyor. Amaç, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almak, uzman doktorların ve diğer personelin eğitimine ağırlık vermek ve uygun teknoloji ve altyapısını sağlamaktır.

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Başkanı Rıfat Küpeli, Dünyadaki 45 milyon kör insanın bulunduğunu, 4,5 milyon insanın Glokom (göz tansiyonu) nedeniyle kör olduğunu, Yaşa bağlı makule dejenerasyonundan dolayı 3 milyondan fazla insanında göremediğini belirtti. Küpeli, “Dünya çapında 8 milyon insan, düzeltilmemiş kırma kusurlarından dolayı işlevsel olarak kör, basit bir görme testi ve gözlüklerle bu insanların çoğunun görüşünü yeniden kazandırılabiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*