Görüntülü cep'e start verildi

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Bakanlar Kurulu, Avrupa Birliği üye ve aday ülkeleri arasında sadece Türkiye’de bulunmayan üçüncü nesil görüntülü cep telefonu yönetmeliğini tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hükümet, üçüncü nesil lisanslar için frekans genişliğine göre dört grupta asgari bedel belirledi. A grubu lisanslar için asgari bedel 252 milyon euro oldu. B grubu lisanslara 224, C grubuna 196 ve D grubuna da 140 milyon euro asgari bedel öngörüldü. Üçüncü nesil lisans ihalesinin ay içinde yapılması öngörülürken, lisansı alacak işletmeler, ihale bedeli üstünden yüzde 18 katma değer vergisi de ödeyecek. İşletmeler, mevcut GSM operatörlerinin sahip olduğu düzeyde bir altyapı da kurmak zorunda. Yönetmelikle yetkilendirilmesi planlanan işletme sayısı 4 olarak belirlendi. Talepler doğrultusunda bu sayıyı artırma yetkisi Telekomünikasyon Kurumu’na verilirken, lisans süresi 20 yıl olarak belirlendi. İşletmelere, sözleşme tarihinden itibaren üç yıl içinde nüfusun yüzde 25’ine, beş yıl içinde de yarısına hizmet götürme yükümlülüğü getirildi.

1 MİLYAR EURO GELİR BEKLENİYOR

Yetkililer, altyapı zorunluluğu nedeniyle üçüncü nesil ihalesine mevcut operatörlerin daha çok ilgi göstereceğini belirtiyor. Bu nedenle de ihalede oluşacak rakamın asgari bedeli çok az aşacağı tahmin ediliyor. İhalede öngörülen 4 lisans da satılırsa hükümet, seçim yılında 1 milyar euroyu aşacak yeni bir gelir sağlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious