Erdoğan'dan Trump'a: Doğru değil

Erdoğan'dan Trump'a: Doğru değil.15404
  • Giriş : 16.05.2017 / 20:09:00
  • Güncelleme : 16.05.2017 / 20:21:30

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Trump'ın kritik görüşmesi sonra basın açıklamasında bulundular. Görüşme Beyaz Saray'da gerçekleşti.

Erdoğan'ı Beyaz Saray'da Trump karşıladı. Trump, görüşme için "uzun ve zorlu" olacak dedi. Trump ayrıca, "başarılı ve güçlü ilişkilerimiz olacak" diye konuştu.

İki lider, şimdi basın açıklaması yaptı.

İlk başta sözü alan Trump, şunları söyledi:

Erdoğan’ı ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Onların muhteşem cesaretlerine baktık. Kore’deki savaştaki cesaretleri, bizim askerlerimizin unutmadığı şeylerdendir. McCarty, Türk askerlerinin şerefini ve cesaretini takdir etmiştir ve dünyanın en iyi askerlerden olduğunu söylemişti. Türkiye’yi terör örgütü ile olan mücadelede destekliyoruz. Türkiye’nin liderliğinden de mutluyuz. Türkiye’nin çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları ise şu şekilde:

Sayın Başkan, değerli dostum, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyorum. Öncelikle ABD Başkanı Trump’a ve ekibine şükranlarımı ifade ediyorum. Bir kez daha huzurlarınızda Trump'ı seçimlerde elde ettiği tarihi zaferi için kutluyorum.

Sayın Başkan ile az önce ikili bir görüşme gerçekleştirdik. Stratejik ortalık düzeyine erişmiş olan Türkiye-ABD ilişkilerinin durumunu ele aldık.

Türkiye ile ABD arasındaki bağlar demokratik değerler çerçevesinde gelişmiştir. Aramızdaki ilişkileri güçlü tutmamız karşılıklı çıkarlarımız yanında küresel barış için de önemlidir. Bölgemizin bu çalkantılı dönemde özellikle iki ülkenin göstereceği işbirliği büyük önem kazanmıştır.

Esasen ABD ile BM, NATO ve G20 gibi kuruluşlarla yakın işbirliği içindeyiz. Önümüzdeki süreçte bu platformlar başta olmak üzere diyalog ve dayanışmamızı artırma arayışındayız. Doğrusu ben bu ziyaretin tarihi bir dönüm noktası olacağına inanıyorum.

Gerek ikili görüşmemiz, gerek heyetler arası görüşmesi geleceğe dair fırsat tanıyacağına inanıyorum. Ekonomi, yatırım, enerji ve savunma sanayi alanlarında işbirliğimizi artırma konusunda  hemfikiriz. Bölgemizdeki tüm terör örgütlerine karşı müşterek bir dayanışma ortaya koymamız büyük önem ifade etmektedir.

YPG KARARINA TEPKİ

Ortak geleceğimizi tehdit eden terör örgütlerine karşı ayrım yapmadan mücadele etmekte kararlıyız. Bölgemizin geleceğinde terör örgütlerine yer yoktur. Özellikle YPG-PYD terör örgütünün hangi ülke tarafından olursa olsun muhattap alınması uygun değildir. Aynı şekilde terör örgütlerinin faaliyetlerini bahane ederek bölgenin inançlarını değiştirmeye yönelik çalışanlara da izin vermemeliyiz.CUMHURBAŞKANI BLAIR HOUSE'DA KALDI

ABD’nin YPG'yi silahlandırması, Suriye, FETO lideri Fethullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi gibi konuların ele alınacağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme  Türkiye saati ile 19:40'da Beyaz Saray’da başladı.

Beyaz Saray’ın karşısındaki, yabancı devlet adamlarının ağırlandığı Blair House’da kalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradan Beyaz Saray’a geçecek ve ABD Başkanı Trump tarafından karşılanacak. Erdoğan, Roosevelt Salonu’nda, şeref defterini imzaladıktan sonra, Trump ile 20 dakika sürmesi öngörülen baş başa bir görüşme yapacak. Ardından iki lider yine Rooosevelt Salonu’nda ortak basın açıklaması yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle yemeğine de Beyaz Saray’da Trump ile birlikte yiyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyaz Saray programının ardından, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne geçecek ve burada ABD’li kanaat önderlerini kabul edecek. Daha sonra elçiliğin Balo Salonu’nda, ABD’nin önde gelen şirketlerinin CEO’larını ve fon yöneticilerini kabul edecek. İki günlük Washington programını Salı akşamı tamamlayacak olan Erdoğan’ın Türkiye saati ile 03:15’te, Washington Askeri Hava Üssü’nden, Türkiye’ye hareket etmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*